Dizel Motorlar Neden Sesli Çalışır

0

Dizel araç kullanırken hepimizin sık sık karşılaştığı motor sesleri sebebiyle birçoğumuzun aklında dizel motorlar neden sesli çalışır sorusu oluşmaktadır. Bu sorunun cevabını verebilmek adına ilk öncelikle dizel motorların diğer araçlara göre daha yüksek bir ısı ortaya çıkardığını bilmemiz gerekmektedir. Bunun ışığında dizel motorlar neden sesli çalışır sorusuna tam bir cevap olarak şunu söyleyebiliriz; dizel motorlarda buji yoktur ve yakıtın yanabilmesi adına mazot sıkıştırılır. Bu esnada ortaya çıkan ısıdan dolayı bir patlama oluşmaktadır. Araç içerisinden duyulan sesin kaynağı da bu patlamadır.

Araba Soğukken Neden Sesli Çalışır?

Arabanın motoru soğuk iken ilk çalıştırma esnasında çıkan ses oldukça doğaldır. Bunun sebebi ise araçlarda bulunan sübapların tam olarak itilememesinden kaynaklanmaktadır. Sübaplar yağ itici ile çalışan parçalardır, yağ basıncı yükseldiğinde ve yağ viskozitesi stabil duruma gelene kadar kişiler araçlarında motorları soğukken bu denli sesler gelebilmektedir.

Dizel Motorlar Neden Sesli Çalışır

Dizel Araç Neden Sarsıntılı Çalışır?

Dizel araçların sarsıntılı bir şekilde çalışması “Vuruntulu Çalışma” olarak da bilinmektedir. Bu noktada kişilerin araçlarındaki silindir içerisine alınan hava ve yakıt karışımıyla beraber buji ateşlemeyi düzensiz ve yanlış bir zamanda yapmaktadır. Bu durumda da yapılan ateşleme de patlama yaşanmaz, sadece tutuşma meydana gelir. Bu durumda da motor düzgün bir şekilde çalışmayacağından sarsıntılı bir şekilde çalışmaya başlar.

Hangi Yağ Motor Sesini Azaltır?

Liqui Moly Hydro Stössel Additiv Lifter – Subap Katkısı 300 ml yağı motorun daha sessiz bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bu yağın araca sağladığı avantajlar ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Çalışma sesi azalır
  • Çalışma güvenliği artar
  • Yağlama özellikleri iyileşir
  • Sert ve sağlam yağ filmi temizlenir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.