Dizel Motorlar Hangi Prensibe Göre Çalışır?

0

Günümüzde otomobil satın alacak olan vatandaşlar, dizel motorları tercih ederler. Dizel motorla ekonomik açıdan diğer sistemlere göre daha düşüktür. İçten yanmalı bir motor tipi olarak ifade edilir. Dizel motor oksijen içerir. Yani diğer bir ifade ile atmosferik havanın sıkıştırılmasıyla birlikte çalışma gerçekleştirir. Burada yüksek basınç ve sıcaklığa ulaşması silindir içine püskürtülen yakıtın alev alması prensibine sahiptir. Dizel motorlar, püskürtülen yakıtın bu sayede alev alması ve beraberinde patlaması prensibi ile çalışma gerçekleştirir. Peki, dizel motorlar hangi prensibe göre çalışır?

Dizel Motorlar Ne İle Ateşlenir?

  • Dizel motorlarda buji ile ateşleme bulunmaz.
  • Sıkıştırılan hava çok yüksek sıcaklığa ulaştırılır ve yakıt kendiliğinden tutuşturulması ile birlikte çalışma gerçekleştirilir.
Dizel Motorlar Hangi Prensibe Göre Çalışır?
  • Benzinli motor ve dizel motor arasındaki en temel fark da enjeksiyon sürecinin yapılış şeklidir.
  • Dizel motorlarda enjeksiyon sistemi kullanılmaktadır. Direkt olarak kullanılan bir sistemdir. Fakat bu benzinli motorlar için değişkenlik gözetir.

Dizel Motor Kaç Parçadan Oluşur?

Dizel motorlar yaklaşık 26 parçadan oluşmaktadır. Her parçanın kendine göre farklı çalışma sistemi bulunur. Dizel motorlar hangi prensibe göre çalışır? Dizel motorların çalışma sistemi kendiliğinden yakıtın tutuşması ile birlikte gerçekleşir. Diğer motorlarda buji sistemler bulunur. Bu sistemler arasında daha kolay bir şekilde çalışmasına neden olur. Ancak maliyet açısından yüksektir. Bu yüzden insanlar ekonomik açıdan daha düşük maliyetli dizel motorları tercih ederler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.