Dizel Motorda Üfleme Nedir?

0

Motor üflemesi aracın, basınç kaybıdır. Dizel motorda üfleme nedir? Dizel motorda üfleme diğer bir ifade ile kompresyondur. Bunun halk arasında ifade edilmesi basınç kaybıdır. Sıkıştırılmış ya da yanlış yakıt karışımı kartere geçtiği zaman yağ çubuğu çıkartılarak bu durum anlaşılır . Motoru tam olarak üfleme yaptığını anlamak için silindir kompresyon testi yapılmalıdır. Bu test sonucunda net anlaşılır. Üfleme olduğu zaman aracı bu şekilde kullanmak, doğru olmaz. Araca ciddi oranda zarar verir.

Aracın Motorunun Bittiğini Nasıl Anlarız?

Aracınızın motorunun bitip bittiğini anlamak için en önemli yöntem, aracın yağ yakmasıdır.

  • Araç yağ yakmaya başladığı zaman bu durum motorunun bittiğine işarettir. Aynı zamanda sarsıntılı ya da düzensiz çalışmakta, motorun bittiğini işaret olabilir. Düzensiz çalışma aracın anlık olarak durması ya da anlık olarak hızlanması gibi etmenlerden dolayı kaynaklanır.
Dizel Motorda Üfleme Nedir?
  • Aracın motoru bittikten sonra yağ yakmaya başlar. Yağ yakmaya başlaması ömrünün kısalmasına nedendir. Bu yüzden yağ yakmaya başlayan bir aracı kullanmak yerine kesinlikle bir bakıma götürülmesi gerekir. Aracın yağ yakması motor sistemine zarar vermesidir. Genel olarak araca problem oluşturur.

Motor Üflemesi Kaça Yapılır?

Motor üflemesi masrafa, işçiliğe, parçaya göre değişebilir. 4 ila 5 bin tl’den başlayıp 10 ile 15 bin TL’ye kadar motor üflemesi yaptırılmaktadır . Ancak bu durum yaptırdığınız firmaya göre de değişebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.