Dizel Motorda Üfleme Nasıl Anlaşılır?

0

Dizel motor kullanıcıları için kafalarında motor sistemindeki üfleme ile ilgili birçok soru işareti bulunur. Peki, dizel motorda üfleme nasıl anlaşılır? Yağ kapağının açılması ile birlikte üflemenin olup olmadığı anlaşılabilir. Ancak bu yöntem üstten eksantrikli araçlar için önerilmez. Diğer bir anlaşılma yöntemi yağ çubuğunun çekilip görülmesi ile birlikte gerçekleşir. Yağ çubuğu bulunan araçlarda, araç çalışır haldeyken yağ çubuğu çıkartılır ve motorun üfleyip üflemediği anlaşılabilir. Bu genel olarak tercih edilen bir yöntemdir.

Dizel Motor Üflemesi Nedir?

Motor üfleme olayı diğer bir ifadeyle basınç kaybıdır ya da kompresyon da diyebiliriz. Bu durum sıkıştırılmış ve yanlış yakıt karışımına geçtiği zaman yağ çubuğu çıkartılır ve anlaşılır. Doldurma kapağının açılması ile birlikte dizel motor üflemesi görülebilir. Bunun için genel olarak yağ kapağının açılması ile birlikte öğrenilmektedir. Fakat bu durum her araç için önerilmez.

Dizel Motorda Üfleme Nasıl Anlaşılır?

Araç Motorunda Üfleme Nasıl Anlaşılır?

  • Silindirli segmanlar arasında boşluğun artmasını aracın çalışma esnasında ki basınç bitiminin yaşanmasına neden gösterir. Bu da motorun çekişten düşmesine sebep olur.
  • Basınç yani diğer bir ifade ile kompresyon kaybının oluşması, motorun üflemesi ile birlikte anlaşılır.
  • Araçtaki basıncın düşmesi yağ çubuğunun çekilip motorun üfleyip üflemesine göre anlaşılabilir.
  • Genel olarak aşırı hız, ani gaz, fren gibi çeşitli nedenlerden dolayı kaynaklanır. Aracın periyodik bakımları yapılmadığı zamanda da üfleme olayları meydana gelebilir. Düzenli olarak bakımlarının yapılması aracın ömrünü uzatır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.