Dizel Motorda Şakırdama

0

Yakıt tüketiminin düşük olması sebebiyle birçok kişi dizel otomobilleri tercih etmektedir. Fakat dizel motorlu araçlar belirli bir süre çalıştıktan sonra motordan şakırtı sesi gelir. Dizel otomobillerin bakımları diğer araçlara göre oldukça pahalıdır. Bu tarz seslerin gelmesi araç sahiplerini korkutabilir.

Dizel Motordan Gelen Şıkırtı Sesinin Nedenleri Nelerdir?

Dizel motorda Şakırdama sesi için birçok sebep bulunur. Bunlar;

  • Avans vurması,
  • Zincir sesi,
  • Kötü yakıt gibi etmenlerdir.
Dizel Motorda Şakırdama

Avans vurması yanmanın ana motor içerisinde gelen bir sestir. Kötü yakıt, avans ayarının kötü olması, silindir kapağının daralması, yakıt sistemi arızası gibi etmenlerden dolayı kaynaklanmaktadır.

Zincir Sesi Dizel Motorda Şakırdamaya Sebep Midir?

Zincir sesi aracı zorlayarak kullanmadan dolayı kaynaklanır. Bu da şakırdama olarak ifade edilir. Araç zorlanarak kullanılmışsa ani fren, ani hız gibi çeşitli hareketler sürekli olarak yapılmışsa dizel motorda şakırdama meydana gelir. Böyle bir ses ile karşı karşıya kaldığınız takdirde direkt olarak servisine müracaat etmelisiniz. Aynı zamanda ani hız ve çeşitli ani hareketler sürekli yapılmışsa bu durum aracın ömrünü de kısaltır ve zarar verir. Aracın istenmeyen problemler oluşturmasına sebep gösterir. Otomobillerin çalışması için gerekli olan yakıtında kötü yakıt olması dizel motorda şakırdamaya sebep olan en temel etmendir. Kötü yakıt motora zarar verir. Motordaki parçaları aşındırır. Parçalarının aşınması, uzun süreli yolculuklarda aracın ses çıkarmasına neden olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.