Dizel Motorda Rölanti Dalgalanması

0

Dizel araçlarda motor bölümünde rölanti dalgalanması yaşanır. Bu dalgalanmalar çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelir. Bu sebepler aracın ömrüne ve motor sistemine zarar verir. Bu yüzden bakım yapıldıktan sonra motor bölümünde rölanti dalgalanması görülür. Peki, dizel motorda rölanti dalgalanması nedir ve nasıl önlenmelidir?

Dizel Araçta Rölanti Dalgalanması Neden Olur?

Dalgalanma ya da titreme, dizel motorda belirli sebepler doğrultusunda gerçekleşir. Bunlar buji tırnakları, ayarsız ve aralıklı olarak yaşanılan bozuk yağlanmalar gibi etmenlerdir . Buji kabloları ve ateşleme bobinde arızalanmaya başladığı zaman dalgalanmanın en temel sebebidir. Avans ayarında bozulma, sente atlatma, ateşleme zamanlaması ya da bozulması gibi çeşitli etmenler rölanti dalgalanmasının sebepleridir. Rölanti valfinin bozuk olması da dalgalanmanın oluşması için bir etmen olarak yer edinir.

Dizel Motorda Rölanti Dalgalanması

Dizel Araç Rolanti de Kaç Devirde Çalışır?

  • Dizel araçlarda boğaz kelebeği ya da diğer bir ifadeyle rölanti motoru araç parçaları bulunmadığı zaman araçlarda rölanti de çalışmayı enjektör eder.
  • Aracın 0,850 ya da 0,950 devir arasında çalışması rölantisi düzgün olduğunu gösterir. Bu devirler dışarısında çalıştığı zaman rölanti de bir dalgalanma söz konusudur.
  • Dalgalanmanın yaşanılmasına kesinlikle tanık olunduğu ilk anda servisine müracaat etmeniz gerekir.
  • Sürekli olarak dalgalanma olması, aracın ömrünü bitirir. Aynı zamanda motora ciddi oranda zarar verir. Bu durumun bakımının yapılması ile birlikte önlenmesi mümkün.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.