Dizel Motorda Radyatör Var Mı?

0

Bir aracın mükemmel bir seviyede çalışabilmesi için radyatör bulundurması gerekir. Araçta radyatör yok ise motor birkaç dakika içerisinde hararet yapmaya başlar. Ya da motorda arıza meydana gelmesi neden olur. Bir araç için radyatör kesinlikle önemli bir parçadır. Motora ciddi oranda fayda sağlar. Araç soğuk olarak marş edildiği takdirde soğuk döngüde devreye girer. Motor yağı soğutmadan motor çalıştığı zaman küçük çaplı bir soğuk döngüsünün devreye girmesi ile beraber radyatörlü çalışma sistemini gerçekleştirir. Mekanik olarak büyük çaplı bir soğuk su içerisine girdiği zaman radyatör sistemleri araca yardımcı olur.

Radyatör Arızası Neden Olur?

Radyatör arızası soğutucudan olan sirkülasyonun dışında soğukluğun yayılmasına yarayan etmenlerin çalışma sistemini gerçekleştirmemesinden dolayı kaynaklanır. Sürüş esnasında derecenin aniden yükselmesi ya da aniden düşüşe geçmesi gibi etmenlerde radyotör ciddi oranda etkilenir.

Radyatör Her Arabada Var Mı?

  • Radyatör her otomobilde istisnasız olarak bulunur. Önemli bir işlevi olduğu için her araçta olması mümkün. Dizel motorda radyatör var mı?
  • Dizel motorlarda radyatör bulunur. Motorun bölümleri 500 dereceye kadar yüksek sıcaklıklarla çalışma gerçekleştirir. Fakat bu ısının motorun tamamına yayılması ciddi facialar oluşturur.
  • Radyatörde bu faciaları önleyen bir sistemdir. Motor sıcaklığı 80-100 santigrat derece bandında tutmaya yarayan parça, radyatör olarak ifade edilir.
  • Hararet önleyerek motoru soğutmaya yarar. Sıvı soğutmalı çalışma prensibine dayanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.