Dizel Motorda Partikül Filtresi

0

Dizel motorlarda yanma sonucu ile partikül maddelerinin giderilmesi ve azaltılması amacıyla egzoz sistemini ilave edilen sistem, dizel motorda partikül filtresi olarak ifade edilir. Partikül maddeleri doğal olarak oluşur ve bu partikül maddelerin giderilmesi ya da daha en aza indirgenmesi amacıyla egzoz sistemine ilave edilir. Partikül filtreleri hava kirliliğine neden olan en tehlikeli bileşenlerdir. Bu yüzden araçlarda bu filtrenin olması kesinlikle önemli olur.

Dizel Partikül Filtresi Temizleme Ne İşe Yarar?

  • Dizel araçlarda yakıt sisteminin dengelenmesi ve aracın yakıt sisteminin doğru bir şekilde kullanımının sağlanması amacıyla, partikül filtreler kullanılır.
  • Partikül filtreli diğer bir ifade ile temizleyici olarak ifade edilir.
Dizel Motorda Partikül Filtresi
  • Motor faaliyet halinde iken kirli gazın Dışarıya çıkması ciddi oranda hava kirliliğine neden olur.
  • Kirli gazların atmosferde engellenmesi partikül filtreleriyle birlikte gerçekleşir. Oldukça önemli bir işlevi vardır. Kesinlikle dizel motorda partikül filtresi yer edilmeli.

Hangi Araçlarda Partikül Filtresi Var?

Euro 4, euro 5 ve euro 6 araçlarında dizel partikül filtresi bulunur. Euro 4 araçlarının bazıları mevcuttur. Fakat euro 5 ve euro 6 araçlarının tamamında bulunur. Emisyon standartlarını karşılamak amacıyla geliştirilen bir araç parçasıdır. Bal peteği ile benzer egzozdaki çevreye zarar verecek belirli kalıntıları tutar ve bünyesinde hapseder. Belirli bir süreçten sonra bu filtre temizlenir. Filtrenin temizlenmesi önemlidir. Temizlenmediği takdirde araca zarar verir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.