Dizel Motorda Neden Buji Yok

0

Dizel motorda ateşleme bujisi bulunmaz. Dizel motorda neden buji yok? Motorun çalışmasını sağlamak adına hava yakıt karışımının ısınması gerekir . Kızdırma bujiler, bunun için diğer bir ifade ile ısıtma bujileri olarak kullanılır.

Buji Hangi Araçlarda Var?

Bujiler benzinli ya da lpgli motorlarda kullanılır. Benzinli motora sahip olan her türlü aracın ateşleme bujisi vardır. Dizel araçlarda ateşleme bujisi bulunmaz. Sonradan belirli yöntemlerle ilave gerçekleşmesi mümkün olur.

Dizel Motorda Neden Buji Yok

40 Dizel Motorlarda Kullanılan Isıtma Bujilerinin Görevi Nedir?

Dizel motorlarda çalışma esnasında yanma odasının birçok araçta olduğu gibi ısıtılmasına ihtiyaç duyulur . Motor çalışmadan önce ısıtılması için kullanılan parça kızdırma bujisi ya da ısıtma bujisi olarak ifade edilir. Dizel motorda neden buji yok? Bunun dizel motorda buji olmadığı gibi yalnızca ısıtma bujileri bulunur. Aracın ilk çalıştırılması esnasında soğuk olan yanma odasının ısıtılması motorun daha kolay bir şekilde çalışması adına yardımcı olur. Dizel motorlarda enjektörler bulunur. Benzin yakıtının yanma odasına püskürtülmesi, buranın ısıtılmasına yardımcı olur. Ekstra bir bujiye ihtiyaç duyulmaz. Dizel araçlara sonradan buji taktırılması gibi etmenlerde kesinlikle söz konusu değildir. Isıtma sistemi ile alakalı bir durumdur. Benzin motorlarında da aynı şekilde dizel motorlarında bulunduğu gibi enjektörler vardır. Dizel ve benzinli araçların ateşleme yöntemleri bu enjektörlerle birlikte gerçekleşir. Dizel enjektörler püskürtülerek gerçekleşir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.