Dizel Motorda Mavi Duman

0

Motor yağ yakmaya başladığı zaman mavi duman çıkar. Dizel motorda mavi duman, motor yağının yanma odalarına gitmesini sağlayan belirli segmanlar ya da contalar da aşınma olduğu zaman motor yağ yakmaya başlar. Motorun yağ yakması duman rengini maviye dönmesine neden olur ve dışarıya atılmaya çalıştığı zamanda motor contası da bir aşınma olduğu anlaşılabilir. Bu durum içeriden anlaşılmadığı zaman duman renginin mavi olmasından da kaynaklanır.

Egzozdan Mavi Duman Ne Anlama Gelir?

  • Araçta mavi ya da lacivert renklerde bir duman çıkmaya başlamış ise motor yağ yakmaya başladı anlamına gelir.
  • Motorun silindir kapak contası hasar görmesi bakımının yapılmaması, değiştirilmemesi yağın yanma odasına karışmasını ve motorun yağ yakmasının sebep olan en temel etmendir.
Dizel Motorda Mavi Duman
  • Mavi duman araç ilk çalıştırılmaya başlanıldığı anda egzozdan çıkmaya başlar.
  • Beyaz duman ile birlikte karıştırılması doğru olmaz. Beyaz duman farklı etmenlerden dolayı çıkar. Fakat yağ yakımı motorda gerçekleştiği zaman mavi duman görülür.

Dizel Makinelerinin Egzozlarından Mavimsi Duman Oluşmasının Nedeni Nedir?

Motorda yağ kaçağı sebep olabilecek segmanlar, subap keçeleri, motor parçaları gibi alanlarda aşınmanın olması yağ kaçağını beraberinde getirir. Buradaki yağ yanma odasına girer ve araç çalışmaya başladığı andan itibaren mavi duman çıkar. Mavi duman bazı araçlarda lacivert ya da daha koyu gri renktedir. Bazılarında ise daha açık bir renkte görünür. Genel olarak mavi bir renge sahiptir. Koku oluşumu da meydana gelir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.