Değişen ve boyalı modül merakı mekanik problemleri gizliyor

0

İkinci elde yaşanan itimat sorunu, yıllar içerisinde tüketicilerin satın almayı düşündüğü araçlarda boyalı ve değişen kesimlere kuşkuyla yaklaşmasına neden olsa da, uzmanlar mekanik aksam konusunda kâfi şuur seviyesine ulaşılmadığına dikkat çekiyor. Halbuki ayrıntılı denetimleri yapılmamış araçlarda ortaya çıkan motor masrafları, araç satış pahasının yüzde 50’sine dahi ulaşıyor. Satıcılar, arabaları kapsamlı halde temizleyip, eksiklerini gidererek satışa sunuyor. Ama mekanik aksamda yapılan temizliklerle yağ ve soğutma suyu kaçakları bertaraf edilmiş oluyor.

vatandaşların genellikle kozmetik görünüme aldandığını ve gizlenen masrafların tespitinin artık kolay denetimlerle mümkün olmadığını lisana getiren Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre, bahisle ilgili olarak “Yağ yakan, ömrünü tamamlamış bir motor, egzozdan gözle görülecek formda ağır bir duman gelmesine sebep olur. Dolandırıcılar 100 TL’lik yağ katkısıyla dumanı gizliyor. Yağ ve soğutma suyu eksilmişse, ekleme yapılarak süreksiz tahlil üretiliyor. Artık bütün çağdaş arabalarda, rastgele bir mekanik sıkıntıda motor ışığı yanıyor. Lakin bunun da hilesi var: 50 TL’lik Çin malı OBD aygıtlarıyla arıza ışıklarını birkaç dakika içinde söndürebiliyorlar.” tabirlerini kullandı.

Bilhassa 2. el araba satın almak isteyen tüketicilerin bu şekil hilelerle karşılaşacaklarını göz önünde bulundurup TSE Dokümanlı ekspertiz firmalarıyla araç denetimlerini gerçekleştirmeleri öneriliyor.

Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.