Değişen ve boyalı kesim merakı mekanik meseleleri gizliyor

0 58

İkinci elde yaşanan itimat sorunu, yıllar içerisinde tüketicilerin satın almayı düşündüğü araçlarda boyalı ve değişen modüllere kuşkuyla yaklaşmasına neden olsa da, uzmanlar mekanik aksam konusunda kâfi şuur seviyesine ulaşılmadığına dikkat çekiyor. Meğer ayrıntılı denetimleri yapılmamış araçlarda ortaya çıkan motor masrafları, araç satış bedelinin yüzde 50’sine dahi ulaşıyor. Satıcılar, arabaları kapsamlı biçimde temizleyip, eksiklerini gidererek satışa sunuyor. Ancak mekanik aksamda yapılan temizliklerle yağ ve soğutma suyu kaçakları bertaraf edilmiş oluyor.

vatandaşların genellikle kozmetik görünüme aldandığını ve gizlenen masrafların tespitinin artık kolay denetimlerle mümkün olmadığını lisana getiren Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre, hususla ilgili olarak “Yağ yakan, ömrünü tamamlamış bir motor, egzozdan gözle görülecek halde ağır bir duman gelmesine sebep olur. Dolandırıcılar 100 TL’lik yağ katkısıyla dumanı gizliyor. Yağ ve soğutma suyu eksilmişse, ekleme yapılarak süreksiz tahlil üretiliyor. Artık bütün çağdaş arabalarda, rastgele bir mekanik meselede motor ışığı yanıyor. Lakin bunun da hilesi var: 50 TL’lik Çin malı OBD aygıtlarıyla arıza ışıklarını birkaç dakika içinde söndürebiliyorlar.” tabirlerini kullandı.

Bilhassa 2. el araba satın almak isteyen tüketicilerin bu biçim hilelerle karşılaşacaklarını göz önünde bulundurup TSE Evraklı ekspertiz firmalarıyla araç denetimlerini gerçekleştirmeleri öneriliyor.

Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi