Citroen’in yeni vizyonu: C5 X

0

CARMEDYA.COM – Citroen, marka geleneğine yenilikçi bir yaklaşım getiren ve sedan ile station wagon gövde tiplerini harmanlayan C5 X modelini tanıttı.

Hem akaryakıtlı hem de şarj edilebilir hibrit versiyonları bulunan yeni model, çağdaşlık, statü ve inovasyon söz ediyor ve tüm bu özelliklerle hem büyük hacimli araba hem de SUV segmenti müşterilerinin beklentilerini karşılıyor.

C5 X, marka tarihinin en kıymetli niteliklerinden biri olan sihirli halı üzerinde seyahat etme hissini daha da artıran Citroen Advanced Comfort etkin süspansiyonun dünya tanıtımı ile büsbütün yeni bir sayfa açıyor. Lounge şeklindeki iç yer Advanced Comfort koltuklarla gelişmiş bir konfor düzeyi ve bilhassa ikinci sıradaki yolculara son derece geniş ve ferah bir yaşama alanı sunuyor. 545 litre hacim kullanıma sunan bagaj station wagon müşterilerinin de ihtiyaçlarını karşılıyor. Günlük elektrikli sürüş ile ë-Comfort özelliğini birleştiren şarj edilebilir hibrit versiyon huzurlu bir ulaşım tecrübesi yaşatıyor.

Araç içindeki huzur ve rahatlık hissi arabanın kullanımını kolaylaştıran teknolojilerle daha da artıyor. Genişleyen Yükseltilmiş Gösterge Ekranı, otoyol sürüş asistanı üzere şoför üzerindeki yükü azaltan sürüş dayanak sistemleri yahut 12 inçlik HD dokunmatik ekranlı yeni bilgi-eğlence sistemi, doğal ses tanıma ve tablet gibisi kişiselleştirilebilir ekran üzere teknolojiler bunlardan kimileri.

Citroen CEO’su Vincent Cobée değerlendirmesinde: “C5 X ile, dünyayı keşfetmeye giderek daha fazla meyilli olan müşterileri kazanmak için hakikaten tezli bir araç yarattık. Citroën’in tüm uzmanlığını gerçek manada bünyesinde barındıran tezli ve yepyeni bir araba. Yenilikçi yaklaşım ve tahlillerle huzurlu bir sürüş tecrübesi, bir hayat sanatı sunuyoruz” şeklinde konuştu.

D segmentine yeni tasarım

2016 Paris Araba Fuarında tanıtılan CXperience Concept’ten ilham alınarak tasarlanan C5 X, farklı boyutları ve dizaynıyla öne çıkıyor. Model, savlı, güçlü ve sıra dışı dizaynıyla bulunduğu ortamda şimdi birinci göz temasında dikkat çekiyor. C5 X, sedan ile station wagon gövde tiplerini harmanlayan fastback gövde tipiyle dikkat çekiyor.

Uzun motor kaputu, akıcı ve aerodinamik sınırları, yüksek omuz çizgisi ve art tekerleklerin üzerindeki vurgu farklı ve dinamik bir görünümü beraberinde getiriyor. Tüm bu ögeler tıpkı vakitte Citroen’in üst sınıfa damgasını vuran çeşitli arabalarını de hatırlatıyor. Bagaj; geniş, fonksiyonel bir bagaj ağzı ve kolay, pratik günlük kullanım için alçak yükleme eşiği ile bir station wagonun tüm pratikliğini sunuyor.

Yükseltilmiş sürüş konumu

Klasik bir sedana kıyasla daha fazla yerden yükseklik ve birçok versiyonda 19 inçlik büyük ve dar lastiklerle donatılan 720 mm çapında tekerleklerin sağlamış olduğu yüksek duruş, SUV müşterilerinin çok beğendiği ve yola hakim bir sürüş ve daha fazla güvenlik hissi veren daha yüksek oturma konumunu beraberinde getiriyor.

Son derece cömert bir art koltuk yaşama alanını beraberinde getiren 2785 mm dingil uzaklığına sahip olan C5 X, 4805 mm uzunluğu, 1865 mm genişliği ve 1485 mm yüksekliği ile dikkat cazip boyutlar sunuyor.

Çağdaş ışık imzası

C5 X önde ve geride, yeni C4 ile tanıtılan Citroën’in yeni V biçimindeki ışık imzasıyla donatılıyor. İster gece, isterse de gündüz olsun, bulunduğu her ortamda bir Citroën olarak çabucak algılanan bu teknolojik ışık imzası, tüm versiyonlarda LED farlardan oluşuyor ve C5 X’e özgün bir görünüm kazandırıyor.

Yeni C5 X’in dizaynını pahalandıran Citroen Tasarım Müdürü Pierre Leclercq: ” Bir sedanın zarafetini, bir station wagonun dinamizmini ve bir SUV’un güçlü duruşunu tek bir gövde bir ortaya getiren C5 X, Citroën dizaynının argümanını somutlaştırıyor. Eşsiz ayrıntıları, aerodinamik çizgileri ve çağdaş ışık imzasıyla C5 X birinci göz temasında bile bir Citroen olarak algılanıyor”  formunda konuştu.

Citroen’in ferdileştirme ideolojisine uygun olarak C5 X için farklı iç ortamlar sunuluyor. Modeldeki Advanced Comfort koltuklar, oturma konforu için bir referans noktası olup, şoför ve beraberindeki yolcuların kendini konutunda, oturma odasında hissetmesini sağlıyor. Koltukların yatak pedi üzere özel dolguları yalnızca oturma anında değil, görsel olarak da gelişmiş bir rahatlık düzeyi sunuyor. Yüksek yoğunluklu bir katman ve kalın köpük bedeni kavrayarak uzun sürüşlerde bile üstün konfor ve rahatlık sunuyor.

Citroen arabalarının sihirli halı tesirini tekrar yaratmak ve tüm pürüzlerin, çukurların, tümseklerinin ve başka yol bozukluklarının üstesinden gelmek için Citroën Advanced Comfort süspansiyon devreye giriyor. Şarj edilebilir hibrit versiyonlarda Citroën Advanced Comfort faal süspansiyon ile süspansiyon tahlili bir adım ileriye taşınıyor. Üç farklı modu ile Progressive Hydraulic Cushions süspansiyonun çalışma karakteri yol kaidelerine nazaran uyarlanabiliyor.

Rahat ön koltuklar kadar derli toplu konsol tasarımı geniş ve ferah bir yaşama alanına katkı sağlıyor. Rahat koltuklarla birlikte başarılı diz arası, omuz uzaklığı ve baş aralığı art koltuk konforlu seyahatler vaad ediyor.

Kelebek camları dahil arabanın etrafını çevreleyen geniş cam alanlar kadar büyük boyutlu açılır cam tavanın da katkısıyla aydınlık ve ferah bir iç yer oluşuyor.

Dış gürültüyü en aza indiren akustik lamine ön ve art camlar dışında faal yalıtım tahlilleri de rahat ve konforlu bir seyahat tecrübesine katkı sağlıyor.

Çok istikametli ve pratik

Yeni C5 X tasarlanırken, Avrupalı kullanıcıların ihtiyaçlarına yanıt vermek üzere kullanım kolaylığı ve pratiklik temel alındı. Buna bağlı olarak gerek hacim gerekse de kullanım ergonomisi açısından station wagon düzeyinde bir bagaj konsepti uygulandı. Olağan kullanımda 545 litre olan bagaj hacmi, art koltukların katlanmasıyla 1640 litreye kadar çıkıyor. Büsbütün düz bir yükleme tabanı, geniş ve büyük bagaj ağzı kadar alçak yükleme eşiği de kullanım kolaylığını destekliyor. Bagaj kapağına bağlı bir bagaj perdesi kadar eller özgür elektrikli bagaj kapağı da bagaj erişimini kolaylaştırıyor. Zekice tasarlanan ve kabin içine serpiştirilen saklama alanları ve gözler küçük eşyaların neden olabileceği karmaşanın önüne geçiyor.

Şarj edilebilir hibrit ë-Comfort

C5 X şarj edilebilir hibrit versiyonuyla, elektrikli sürüş özelliği ile kısıtlamaların yaşandığı kent merkezlerine erişim yahut içten yanmalı motorla uzun seyahatler olmak üzere üstün hareket özgürlüğü sunuyor. 225 HP güç üreten sistem, büsbütün sessiz, titreşimlerden arındırılmış ve daha da değerlisi sıfır CO2 emisyon bedeliyle ZEV sürüş modunda 50 km menzile imkan tanıyor. Azamî 135 km/s sürate imkan tanıyan sistem böylelikle birden fazla kullanıcının günlük sürüş ihtiyaçlarını karşılıyor. Meskende yahut halka açık şarj noktalarında şarj etmek şartıyla kullanıcı hafta boyunca sıfır emisyonlu sürüşle büsbütün çevreci bir sürüş keyfini sürebiliyor. Yüksek verimlilik düzeyine sahip içten yanmalı motor ise hafta sonu örneğin kent dışına yapılması olası seyahatlerde devreye girerek mümkün şarj kaygılarını ortadan kaldırıyor.

C5 X Plug-in Hybrid, konfor ve çok taraflı kullanım özellikleri sunan çağdaş ve ileri teknolojiye sahip bir elektrikli araç. ë-Comfort, yoldan ve dış dünyadan izole tüm dış etkenlerden filtrelenmiş büsbütün huzurlu bir sürüş sağlıyor. Sessizlik, yumuşaklık, sürüş keyfi, süspansiyon konforu, Advanced Comfort koltukların yumuşaklığı, titreşimsiz sürüş, ergonomik ve kullanımı kolay arayüzler ve özel hizmetler olmak üzere her bir detay şoför ve beraberindeki yolcuların konforunu artırmaya katkıda bulunuyor. C5 X, gerilimden arındırılmış, sakin ve rahat bir seyahat sunuyor.

Teknoloji

C5 X, daha rahat, daha inançlı ve daha eğlenceli bir sürüş için en şimdiki teknolojilerle donatılıyor.

C5 X’te sunulan geniş ölçekli, büsbütün renkli genişleyen Yükseltilmiş Gösterge Ekranı arttırılmış gerçekliğe giden yolda birinci adımı oluşturuyor. Birinci kere 19_19 Concept çalışmasıyla sergilenen teknoloji, sürüş suratından telefon davetlerine ve navigasyona kadar sürüş bilgilerini şoförün görüş alanına getiriyor ve böylelikle daha inançlı ve daha rahat bir sürüş tecrübesi yaşatıyor.

My Citroën Drive Plus

C5 X ile bağlanabilirlik odaklı büsbütün yeni bir bilgi cümbüş sistemi kullanıma sunuluyor. Sistem 12 inçlik HD dokunmatik ekran, 4 adet Type C USB girişi ve akıllı telefonlar için kablosuz şarj özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Gerçek vakitli olarak havadan güncelleme özelliğine sahip olan bilgi-eğlence sistemi Ekran Yansıtma özelliği ile gelişmiş akıllı telefon entegrasyonu sunuyor. Dokunmatik ekranlı bir tablet üzere tasarlanan arayüz: şahsileştirme, ayarlar ve görüntüleme tercihleri, ana ekran kısa yolları üzere kullanımı kolaylaştıran tahliller sunuyor. Sistem, 19_19 Concept çalışmasında sunulan şahsî asistana emsal biçimde, doğal ve kullanımı kolay sesli komut özelliği ile söylenenleri anlayan, soruları cevaplayan ve komutları yerine getiren şahsî bir asistan kullanıma sunuyor.

Gelişmiş sürüş dayanak sistemleri

Radarlar, kameralar ve sensörlerle donatılan C5 X, en aktüel sürüş takviye sistemlerini kullanıma sunuyor.

Uyarlanabilir Sürat Sabitleme sistemi ile Dur & Kalk ve Şeritte Takip Asistanı özelliklerini birleştiren Otoyol Şoför Sürüş Asistanı üzere teknolojilerle C5 X, şimdiki yönetmeliklere uygun olarak Düzey 2 yarı otonom sürüş özellikleri sunuyor.

Uzun menzilli Kör Nokta İhtar Sistemi, Art Çapraz Trafik Uyarısı, ekranda dış ortamı görüntüleyerek hareketleri kolaylaştıran Top 360 Vision, yakın ara anahtarsız giriş ve çalıştırma üzere teknolojiler günlük hayatı kolaylaştırıyor.

C5 X, akaryakıtlı ve hibrit motor seçenekleriyle 2021 yılının ikinci yarısından itibaren Avrupa’da yollara çıkacak.

Citroen Eser & Strateji Müdürü Laurence Hansen yapmış olduğu değerlendirmede: “C5 X ile çağdaş, ayrıntılı, konforlu ve çok taraflı bir tahlil arayan D segmenti müşterilerine heyecan uyandıran ve son derece tezli bir seçenek sunmak istedik. Özgün tasarımı, gelişmiş konfor özellikleri, şarj edilebilir hibrit sistemi ve yenilikçi tahlilleriyle, C5 X, Citroën şeklinde bir tahlil kullanıma sunuyor” formunda konuştu.

Kaynak: Carmedya.com

Kaynak: Haberler.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.