Citroën Ami 6, 60. yaşını kutluyor

0

Evvel Sedan akabinde da Station Wagon gövde tipiyle tanıtılan Citroën Ami 6, 1971 yılına kadar 1 milyon adetlik satış performansına ulaşarak kıymetli bir muvaffakiyete imza atmıştı. Ami 6’nın çok tutulan Station Wagon versiyonu 550.000 adetlik satışla kelam konusu performansta büyük rol oynadı. O periyot, 2CV, ID ve DS modellerinden oluşan Citroën eser gamını tamamlamak üzere devreye alınan Ami 6’yı öbür arabalardan ayıran en değerli özelliği ise eşsiz dizaynıydı. “Z-Line” ismi verilen aksi açılı art camıyla dikkatleri çeken Citroën Ami 6, bu dizaynla adeta 60’lara damgasını vurdu.

Citroën’in özgün tasarımı ve yenilikçi özellikleriyle bir periyoda damgasını vuran ikonik modeli Ami 6, bu sene 60’ıncı yaşını kutluyor. Citroën markasının birinci kere 24 Nisan 1961 tarihinde Fransa’nın Rennes kentinde bulunan yeni fabrikasında devreye aldığı Ami 6, evvel Sedan akabinde da Station Wagon gövde tipiyle tanıtıldı. O periyot, 2CV, ID ve DS modellerinden oluşan Citroën eser gamını tamamlamak üzere devreye alınan Ami 6’yı öteki arabalardan ayıran en kıymetli özelliği ise eşsiz dizaynıydı. “Z-Line” ismi verilen zıt açılı art camıyla dikkatleri çeken Citroën Ami 6, bu dizaynla adeta 60’lara damgasını vurdu. O denli ki, birebir vakitte Traction Avant versiyonunun çizgilerinden de sorumlu olan dizayncı, Ami 6 modelini başyapıtı olarak kıymetlendirdi. Citroën’in 1961 yılında yaptığı basın açıklaması da en az Ami 6’nın tasarımı kadar dikkat cazipti: “Bu model büsbütün farklı ve hiçbir biçimde 2 CV’nin yerini almak için tasarlanmadı.” Kompakt dış boyutları ve ferah iç yeri ile Ami 6 eşsiz bir ticari muvaffakiyete da imza attı. Ami 6 satışları toplamda 1 milyon adedin üzerine çıktı ve bunun yarısından fazlasını 1964 yılında satışa sunulan Station Wagon versiyonu gerçekleştirdi.

Özgün dizaynıyla bir birincisi temsil etti

Traction Avant, 2 CV ve DS modellerinin akabinde, Flaminio Bertoni’den orta sınıf bir araba tasarlanması istendi. Ortaya başyapıt olarak lanse ettiği özgün dizaynlı Ami 6 çıktı. Modelin bilhassa art tasarımı bir ihtilal niteliğindeydi. Z-Line olarak isimlendirilen aykırı açılı art cam; yağmurda art camın pak kalmasını sağlıyordu, art koltuk yolcularına baş arası özgürlüğü sunuyordu ve kompakt dış boyutlara rağmen geniş bir bagaja müsaade veriyordu. Ami 6’da bulunan iki silindirli 602 cc motor 2 CV’den alınmıştı. Bir birinci olan geniş dikdörtgen farlar, ortası çukur motor kaputu, pagoda usulü tavan ve yan gövdedeki çizgileriyle Ami 6, özgün ve güçlü bir karaktere sahipti. Pazarlama açısından da yenilikçiydi ve reklam spotlarında “hanımefendi için ülkü ikinci araç” olarak tanıtıldı. İç yer DS esintileri taşıyordu. Tek kollu direksiyondan kapı kollarına kadar her şey üst sınıf Citroën modellerine işaret ediyordu. 2 CV’den aktarılan süspansiyon sistemi üstün yol tutuş ve konfor sunuyordu. Eylül 1967’den itibaren sunulan dört farlı ve beyaz yan kaplamalı Club versiyonu ise çok ilgi görmüştü.

Ami 6 Station Wagon daha fazla ilgi gördü

Ami 6 modelindeki dönüm noktası ise 1964 yılının sonlarında gerçekleşti. Henri Dargent (Flaminio Bertoni’nin asistanı) ve Robert Opron (1964’te vefat eden Bertoni’nin halefi) tarafından tasarlanan küçük bir Station Wagon (320 kg yük) versiyonu ile Ami 6 yeni bir mana kazanmıştı. Ami 6’nın Station Wagon versiyonu satışları hızlandırdı ve hatta Sedan versiyonu geride bıraktı. Bu, otomotiv tarihinde çok az görülen bir olaydı. Aksi açılı art cam tasarımı yerini klâsik Station Wagon dizaynına bırakmış olsa da geniş bagaj hacmi ile aile kullanımına çok daha uygun bir işlevsellik sunuyordu. Ayrıyeten, bu versiyon ticari araç olarak kullanılıyordu. Ami 6, 1966’da Fransızların en sevdiği araba oldu. Sedan versiyonun üretimi Mart 1969’da sona erdi. Station Wagon versiyon ise 6 ay daha üretimde kalarak yerini 1978 yılına kadar üretilen Ami 8 modeline bıraktı.

Bunları biliyor muydunuz?

  • Ami 6 ismi, tasarım projesinin ismi, “Miss” yani hanımefendi sözü ve muhtemelen İtalyan tasarımcıdan esinlenerek “amici” (İtalyanca arkadaş) sözlerinden türeldi.
  • Araç, Citroën’in Rennes-La-Janais (Fransa) fabrikasında, fabrika şimdi inşaat halindeyken, 10 Eylül 1960 tarihinde üretilmeye başlandı.
  • 19 Ocak 1966’da Rennes-La-Janais’den yola çıkan iki adet standart Ami 6 Station Wagon ile gerçekleştirilen “Le Tour de Gaule d’Amisix” aktifliği aracın dayanıklılığını ve yol niteliklerini ortaya koymayı hedefliyordu. Bir eskort araç eşliğinde 23 saat 11 dakikada 2.077 km yol kat eden grup ortalama 89,6 km/s sürate imza atmıştı.
  • Ami 6, Haziran 1963’te ABD pazarında yuvarlak farlar ve güçlendirilmiş tamponlarla sunuldu.
  • Ami 6, Paris (Fransa) ve Rennes-La-Janais (Fransa) dışında Bretonya, Forest (Belçika), Catila (Arjantin) üzere noktalarda da üretildi.
  • 483.986 adedi Sedan (Nisan 1961 – Mart 1969), 551.880 adedi Station Wagon (Ekim 1964 – Eylül 1969) ve 3.518 adedi camlı ve panel van olarak iki koltuklu ticari olmak üzere toplam 1.039.384 adet Ami 6 üretildi.
  • Son Ami 6 modellerinde gösterge aydınlığı, reostayı denetim eden küçük bir düğme ile ayarlanabiliyordu.

Ami 6’nın Teknik Özellikleri  

Ami 6 Sedan 1961                                                       Ami 6 Station Wagon 1964

 

Motor hacmi:    602 cc                                                 602 cc  

Motor gücü:       22 PS, 4.500 d/d                               25,5 PS, 4.500 d/d

Uzunluk:              3,87 m                                              3,99 m

Genişlik:              1,52 m                                              1,52 m

Dingil uzaklığı: 2,4 m                                                 2,4 m

Boş tartı:          640 kg                                               690 kg

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.