Çip krizi, ikinci el araç fiyatlarına yansıyabilir

0 56

Küresel otomotiv endüstrisi, artan tüketici talebini karşılamak için çip ve elektronik kesim üreticilerine verdikleri siparişleri artırınca, son aylarda tedarik sıkıntıları ortaya çıktı.

Başta ABD ve Japonya’da üretim yapan markalar olmak üzere, dünyanın birçok ülkesinde otomotiv üretimlerinde yetersiz çip tedariki nedeniyle aksaklıklar yaşanıyor.

Uzmanlar ise bu durumun gelecek yıla kadar sürebileceği ihtarında bulunuyor. Bu nedenle, otomotiv dalını önümüzdeki aylarda daha da güç günler bekliyor.

FİYATLARA BAYRAMDAN SONRA YANSIYABİLİR

Gaziantep’in 2. El otomotiv merkezi olan Nurdağı’ndaki galericiler, koronavirüs ve çip krizi hasebiyle bayramdan sonra fiyatlarda yüzde 20’lik bir artış yaşanabileceğini söyledi.

Galerici Turgay Gümüş, bayramdan sonra bir yükselme beklediklerini belirterek, ”Şu an sıfır araçlar çıkmadığı için bu türlü devam ederse ikinci el araçlar bayramdan sonra yükselecek. Nedeni ise, hastalık ve çip krizi yüzünden sıfır araç fazla çıkmıyor.

Bu durum devam ederse ikinci el araçlarda fiyatların yüzde 20 yükseleceğini düşünüyorum. Şu an yükselme yok fakat bayramdan sonra yükselme bekliyoruz” dedi.

Galerici Ali Koyuncu ise, çip krizinin sürmesi halinde fiyatlarda artış yaşanacağını söz ederek, ”Çip krizi münasebetiyle ikinci elde bir yükselme olacak üzere zira sıfır araçların üretimini etkiliyor. Sıfır araç üretimi durma noktasına geldi. Bu durum ikinci elde fiyat artışına neden olacaktır.

Bayramdan sonra ikinci elde büyük bir fiyat artışı beklemekteyiz. Çip tedariğindeki problemler, pandemi ve kapanmayı da düşündüğümüzde fiyatların artması kaçınılmaz görülüyor.” diye konuştu.

ARABADA ÇİPİN DEĞERİ

Marka ve modele nazaran sayı değişmekle birlikte genel olarak araçlarda, ECU denilen motorun denetim merkezi, infotainment denilen aracın içerisindeki ekranlar, bilgi-eğlence sistemlerini yöneten süreç platformu ve şayet sahipse aracın otonom sürüş özelliklerini yönetecek yüksek performanslı platform üzere yerlerde çipler kullanılıyor.

Kaynak: Ensonhaber

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi