Çinli elektrikli araba üreticisi Nio Avrupa’ya geliyor

0 61

Elektrikli arabalara olan ilginin epeyce arttığı son yıllarda rekabet yeterlice kızıştı. Bilhassa Avrupa’da satışların artması, Çinli üreticilerin de dikkatini çekiyor.

Çinli elektrikli araç üreticisi Nio, 2022 yılından itibaren Almanya’da da uzunluk göstererek Mercedes Benz, BMW ve Audi üzere markalarla rekabete girişecek.

NORVEÇ’TE SATIŞLAR ŞİMDİDEN BAŞLADI

Nio’nun kurucusu William Li, Der Spiegel mecmuasına verdiği röportajda gelecek yıldan itibaren Almanya’da araç ve hizmetlerini sunmaya başlayacaklarını umduğunu açıkladı. Nio, birinci Avrupa ülkesi olarak bu yıl Norveç’te satışlarına başladı.

2014’te kurulan Nio, şimdiye kadar piyasaya elektrikle işleyen araçlardan yalnızca SUV ve Crossover modelleri sundu.

Bu yılın başında sergilenmiş olan dört kapılı ET7 ise150 kilovat saatlik katı husus aküsüyle donanmış olacak ve böylelikle bin kilometreden fazla bir menzil sunabilecek.

Nio’nun bir özelliği de alıcının bu elektrikli arabası aküsüz/pilsiz olarak satın alabilmesi. Böylelikle arabayı edinen, rastgele bir akü kiralayabilecek ve onu bir oburuyla değiştirebilecek.

Bu maksatla Nio Çin’de, sayısı 200’ü aşmış olan otomatik değiştirme istasyonlarıyla görüşmelerini sürdürüyor.

ŞARJ SORUNU YOK

Bu istasyonlarda bir robot, birkaç dakika içinde boş aküyü alıp onun yerine bir yenisini monte edebiliyor. Bu durum, bilhassa uzun seyahatlerde rahatlatıcı bir faktör olarak göze çarpıyor ve şarj dolumu için beklemek gerekmiyor.

Kaynak: Ensonhaber

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi