‘Bu’ premium markaların durumları ne olacak?

0

Premium segmentinde bir öbür oyuncusu olan Alfa Romeo, geçen yıl Avrupa’da 35.718 adet ve ABD’de 18.586 adet araba satışı gerçekleştirdi. Bu kayıplar yüzünden marka daha acımasız kararlar alıyor. Örneğin, yavaş satan Giulia sedan ve Stelvio SUV’un temelini oluşturan 1 milyar sterlinlik Giorgio platformu yakında konserve edilecek. Bunun yerine ise ortak platform kullanılacak ve maliyet açısından tasarruf olacak.

Stellantis’in çatısı altında bulunda DS ise global çapta yüksek adetlere çıkmasa da çabasına devam ediyor. Yeni 9 Sedan modeli markanın satışlarının düştüğü Asya bölgesinde işleri değiştirecek. DS yalnızca Avrupa’da geçen yıl 43 bin 686 adet satış yaptı.

Daimler’in çatısı altında bulunan Smart, emisyonları ve tıkanıklığı hafifletmeye odaklanan bir dünyada başarılı olmak için ülkü bir halde konumlandırılmalıdır. Daimler geçen yıl, teşhirini sınırlamak ve Çin’deki satışları başlatmak hedefiyle Geely ile 50:50 ortak teşebbüse girdi. Smart’ın elektrikli küçük SUV’si bir yıl sonra gelecek ve mevcut modelleri büyük ölçüde beğenilmedi. Artık ise yeni modellerin gelmesi pek yakın gözükmüyor.

Lamborghini’nin kârı geçen yıl rekor düzeylerde seyrederken, Urus SUV müşteri tabanını çeşitlendirirken, yeniden de Volkswagen Kümesinin onu satmak istediği söylentileri devam ediyor. Bunun nedeni, yeni dünyaya geçişi için gereken yatırım düzeylerinin ve MESKEN yeni başlayanların (Rimac ve Nio gibi) ortaya çıkardığı zorlukların çok büyük olması mı?

Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.