Bu araba öteki araçların kirliliğini temizleyecek

0

Londra merkezli Heatherwick Studio, teneffüs sorunlarına ve hatta erken mevte katkıda bulunabilecek kirleticileri emmek için güçlü bir dahili filtreleme sistemi kullanan Çin üretimi green bir araba için geliştirdiği arabasını tanıttı.

Buna nazaran Airo araba, farklı gereksinimlere uyacak halde kolaylıkla tekrar yapılandırılabilecek halde tasarlanmış esnek bir iç yere sahip, otonom olarak da kullanılabiliyor.

Airo’nun en kıymetli özelliği ise öteki arabaların ürettiği egzoz gazlarını temizleyebilecek olması. Aracın 2023 yılında üretime geçmesi bekleniyor.

Go-Ahead firması, İngiltere Southampton’da kirliliği bir filtre sistemine yönlendirmek için fanlar kullanan tek katlı bir otobüsü prototipi üretti. Otobüsler, on metre yüksekliğe kadar ultra ince parçacıkları yüzde 99,5’e kadar kaldıracak formda tasarlanmış.

Etrafındaki havayı emmek ve temizlemek için otomobilin gövdesine yüksek verimli partikül hava (Hepa) filtresi takılacaktır. Uçakta kabin ortamını temizlemek için aslında yaygın olarak kullanılan hepa filtreleri, ziyanlı partiküllerin yüzde 99,9’unu hapseden ince bir ağ sistemine sahip.

Londra’nın 2010 yılında tanıtılan yeni Routemaster otobüsünün dizayncısı Heatherwick, “iniş kadrosunun içinden geçerken havayı başka araçların kirliliğinden faal olarak temizlediğini ve etrafındaki havayı daha pak bıraktığını” söyledi.

Tasarım firmasının kurucusu Thomas Heatherwick şunları söyledi: “Airo yalnızca havayı kirletmeyen öteki bir elektrikli araba değil. Bunun yerine, en son Hepa filtre teknolojisini kullanarak, ilerledikçe öbür arabalardaki kirleticileri de vakumlayarak daha da ileri gidiyor. Birebir anda global alan ezasını gidermek için tasarlanan Airo, yemek yemek, çalışmak, oyun oynamak ve hatta uyumak için ekstra alana sahip çok fonksiyonlu bir oda.” dedi.

Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.