Bosch, 20 yıl daha içten yanmalı motorlara kesim üretecek

0 77

Bosch İcra Heyeti Lideri Volkmar Denner, firmanın bu yaklaşımını anlatan isim oldu. Denner, hem hidrojen hem de yenilenebilir yakıtları keşfetmek için neden daha fazla şey yapılmadığını sorgulamaya devam ediyor. FT’ye konuşan Denner, “İklim hareketi içten yanmalı motorun sonuyla ilgili değil ‘fosil yakıtların’ sonuyla ilgili. Elektro mobilite ve yeşil şarj gücü karayolu nakliyatını karbon nötr hale getirirken, yenilenebilir yakıtlar da karbon nötr hale getiriyor.” dedi. Denner, elektrikli araçların haricinde öbür yolları keşfetmezken, AB’nin iklim aksiyonuna giden potansiyel yolların kesildiğini savunuyor.

Bu açıklamalar, Karbon Dioksit ve Azot kısıtlamalarına ait yeni “Euro 7” düzenlemeleri için birinci tekliflerden evvel gelmektedir. Birçoğu, bu kısıtlamaların içten yanmalı motorun büsbütün vefatına neden olacağını iddia ediyor. Yeni düzenlemeler artık tek bir test kriteri olmayabilir, lakin ömür uzunluğu emisyonların yanı sıra araçların olumsuz hava şartlarında nasıl performans gösterdiğini de içerecek.

Bosch İcra Heyeti Lideri Volkmar Denner

Bu ortada bir Alman firması, 2020 yılında bir evvelki yıla nazaran yüzde 143 daha yüksek taleple, Avrupa’da elektrikli araçlara yönelik artan talebi doğrulayan bir çalışma yayınladı.

Bosch, elektrikli araç teknolojisine 5 milyar euro (6 milyar dolar) yatırım yapmış olsa da, işlerinin birçok hala ICE kesim tedarikiyle bağlantılı. Denner’in telaşları, AB’nin elektrikli araç odaklı hareketinin sonuçta ortaya çıkan işsizlik mümkünlüğünü görmezden gelmesi riskini de kapsıyor.

Dahası Bosch, dizel ve akaryakıtlı motorların “artık hava kalitesi üzerinde kayda kıymet bir tesire sahip olmadıkları” noktaya kadar ilerlediklerini savunuyor. Bir idare konseyi üyesi FT’ye, Bosch’un 20-30 yıl daha içten yanmalı motorlar için teknolojiye yatırım yapmaya devam edeceğini söyledi.

Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi