BMW ve Ford’dan “milyon sterlinlik” batarya iştiraki

0 61

Otomotiv sanayisinin elektrikli periyoda dönüşümünü yaşadığımız şu günlerde her araba üreticisi elektrikli model üretmek, emisyonları düşürmek, ürettiği arabaları kullanıcılarıyla bütünleştirmek ve daha fazla tercih edilmek için çalışıyor.

Lakin elektrikli araç kullanıcılarının odak noktası olarak belirlenen kimi araştırmalarda elektrikli araçların çok değerli olması, yine şarj müddetlerinin uzun sürmesi ve verimsiz menzil sunmasının tercih etmeme sebepleri olarak gösteriliyor.

Günümüzdeki elektrikli arabaların menzilleri ortalama 250-300 km aralığında tahminen biraz daha azdı. Lakin şarj istasyonlarına her yerde ulaşamamak ve şarj müddetlerin uzun sürmesi tüketiciyi tercih sırasında zorlayan ögeler ortasında.

Solid State diye isimlendirilen bataryalar daha ucuz, daha yüksek yoğunluklu ve şarj etmesi daha az vakit alan piller olarak gösteriliyor. Japon otomotiv devi Toyota yaklaşık 10 yıldır Solid State yani katı halde olan pilleri arabalarında kullanıyor. Volkswagen ise Solid State batarya üreticisi QuantumSpace’ye yatırım yaptı. BMW ise Solid Power’a yatırım yaptı. Toyota son olarak Panasonic ile güçlerini bu üslup bataryaları arabalarında azamî performansta kullanmak için birleştiriyor.

Artık ise BMW, Solid Power’daki payını artırıyor ve Amerikan Ford, projeyi hayata geçirme ismine yaklaşık 100 milyon sterlinlik yeni bir yatırımla Volta Energy Technologies ile de eşit bir ortak olmak için iştirake katılıyor.

Solid Power halihazırda 20Ah katı hal piller üretiyor ve Ford ve BMW gelecek yıl test için 100Ah piller alacak.

Ford Elektrifikasyon Müdürü Ted Miller, “Katı hal ve lityum iyon pillerin dizaynını kolaylaştırarak, araç menzilini artırabilir, iç alanı ve kargo hacmini güzelleştirebilir, müşteriler için daha düşük maliyetler ve daha uygun bedel sunabiliriz.” dedi.

Ford Elektrifikasyon Müdürü Ted Miller

BMW İdare Şurası Üyesi Frank Weber ise, “Gelişmiş akü teknolojisinde başkan olmak, BMW Group için son derece kıymetlidir. Tüm katı hâl pillerinin geliştirilmesi daha verimli, sürdürülebilir ve daha inançlı elektrikli araçlara yönelik en umut verici adımlardan biridir. Artık bu yolda bir sonraki adımımızı Solid Power ile attık. Birlikte, bu alanda muhakkak göze çarpan, tamamı katı haldeki 20 Ah’lik bir hücre geliştirdik.” dedi.

BMW İdare Heyeti Üyesi Frank Weber

Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi