BMW Group gelecek amaçlarını açıkladı

0

Premium araba üreticisi BMW Group, sera gazlarının azaltılmasına yönelik sürdürülebilir mobilite misyonunun gerekliliklerini yerine getirmeye devam ediyor. Şirket 2030 yılına kadar 200 milyon tonun üzerinde CO2 emisyonunu önleyeceğini duyurdu. Açıklanan bu maksat, Münih üzere bir milyondan fazla nüfusu olan bir kentin yıllık CO2 emisyonunun 20 katından daha yüksek bir ölçüsü söz ediyor. Hammaddeden üretim süreçlerine kadar her kademede daha fazla geri dönüşüm hedefleyen Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörlüğünü üstlendiği BMW Group, araçların tüm ömür döngüsü boyunca bırakacağı karbon ayak izini minimuma indirecek.

2030 yılına kadar global satışların en az yüzde 50’si büsbütün elektrikli

Elektrikli mobilite stratejisi çerçevesinde 2013 yılında pazara sunulan büsbütün elektrikli BMW i3, yakın devirde ülkemizde de satışına başlanan KÜÇÜK ELECTRIC ve BMW iX3’ün yanı sıra BMW Group’un iki yeni modeli BMW iX bu yılın son çeyreğinde ve BMW i4 de 2022 yılı birinci çeyreğinde yollara çıkacak. BMW Group ayrıyeten önümüzdeki yıllarda BMW 5 Serisi ve BMW X1’in büsbütün elektrikli versiyonlarını da tutkunlarıyla buluşturacak. Bu modelleri KÜÇÜK Countryman ve BMW 7 Serisi izleyecek. 2023 yılına kadar BMW Group, mevcut segmentlerindeki modellerinin yaklaşık yüzde 90’ında en az bir tane büsbütün elektrikli modele sahip olacak. Bunun yanında BMW Motorrad’ın geçtiğimiz yıl sahneye çıkardığı Definition CE 04 isimli büsbütün elektrikli motosiklet konseptinin üretim versiyonu da yaz aylarında tanıtılacak.

2021 ile 2025 ortasında büsbütün elektrikli model satışlarını, 2020’ye oranla ortalama yüzde 50’nin üzerinde artırmayı amaçlayan BMW Group, 2030 yılında global satışlarının en az yüzde 50’sini büsbütün elektrikli araçlardan oluşturmayı hedefliyor.  Tüm eser portföyünde en az bir tane büsbütün elektrikli model sunmayı planlayan BMW Group önümüzdeki 10 yıl içinde yaklaşık 10 milyon büsbütün elektrikli aracı yollara çıkaracak.

Üretimin tamamı 2021’den itibaren karbon nötr hale gelecek

Sürdürülebilirliği ve kaynak verimliliğini stratejilerinin odak noktası haline getiren BMW Group, 2021’den itibaren şirketin dünya çapındaki tüm tesislerindeki üretimini büsbütün karbon nötr hale getirecek.

BMW Group, 2030 yılına kadar tedarik zincirinde de CO2 emisyonlarını azaltmak için kendine somut amaçlar koyan birinci otomotiv üreticisi olmasıyla dikkat çekerken, güneş gücünün gelecekte alüminyum üretimi için kullanılacağını açıkladı. BMW Group ayrıyeten, karbonsuz çelik üretimi için yenilikçi bir teknolojiye de yatırım yapma kararı aldı. Şirket, yeni jenerasyon akü teknolojisi ile yüksek voltajlı akünün karbon ayak izini mevcut Gen5 teknolojisi için temel kıymetin yarısından daha aza indirmeyi hedefliyor.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.