Birbirinden Farklı Tasarımlı Araç Şarj Fişleri

0 38

SAE J1772

Amerika’de kullanılacak olan standart alternatif akım şarj adaptörü SAE (ABDn Otomotiv Mühendisleri Birliği) tarafından geliştirilen J1772’dir. Bu adaptörün en büyük iki özelliği Level 2 şarj düzeyinde şarja uygun olması ve standart ev tipi prizleri ile şarj edebilmesi fişi hem kullanışlı, hem de esnek olmasını sağlıyor. İçinde bulunan üç diş ile araç için gerekli olan güç aktarılırken diğer iki diş araç ile veri aktarımı ve bağlantı kurulmasını sağlıyor. Amerika ve Kanada gibi Kuzey ABD ülkelerinde BMW i3, Chevrolet Volt, Toyota Prius, Nissan LEAF ve Tesla Model 3 gibi modellerde J1772 standart olarak geliyor.

IEC 62196 Type 2

Daha aşina olduğumuz bir tasarım ile beraberiz. IEC 62196 Type 2, Avrupa’da en yaygın kullanılacak olan v tasarımının ilginçliği ile bilinen bir adaptördür. Yuvarlak olan üst kısmın altında elips formlu bir fiş kısmı daha bulunuyor. Resmi olarak Avrupa’daki elektrikli araçların fişi kabul gören adaptör, gönderilen Tesla Model S ve X’lerde de bulunuyor.

CCS Kombine Şarj Sistemi

Tıpkı J1772 gibi CCS Kombine Şarj Sistemi de SAE (Amerikan Otomotiv Mühendisleri Birliği) tarafından geliştirilmiş bir fiş. Fakat farklı olarak diş sayısı daha fazla ve CCS sayesinde DC tarzı hızlı şarj etmeye de imkan sağlıyor. Böylece araç 250 kWh’a kadar hızlı şarj özelliğini taşıyor oluyor. Ayrıca fişin akıllı olma özelliği sayesinde aracınıza en ideal akım ne ise ona göre kendini ayarlayarak bataryaların ya da sistemin zarar görmemesini sağlıyor. Bu özellikler sayesinde Jaguar, Volkswagen Grubu, Renault, General Motors, BMW, Daimler Grubu, Ford, FCA, Tesla ve Hyundai KIA Grubu fişi kullanıyor.

CHAdeMo

Ana akımdan biraz uzaklaşalım. Japonya genel olarak –özellikle otomotiv alanında- kendi dinamikleri ve farklı tercihleri olan bir pazar. Dolayısı ile elektrikli araçlarında da kendilerine has bir fiş kullanıyorlar. Bu enteresan tasarımlı fiş öncelikle Nissan LEAF ile kendini gösterdi. Ardından Toyota, KIA, Hyundai, Honda, Mazda, Mitsubishi, Tesla, Subaru gibi markalar da CHAdeMo’ya katıldı. İlk neslinde 62.5 kWh’lık enerji sağlamakta olan fiş, ikinci neslinde 400 kWh’a kadar güç sağlayacak.

Tesla Supercharger

Zaten Tesla’nın kendi şarj istasyonu ya da fişi olmaması enteresan olurdu… Level 2 ve 3 şarja olanak sağlamakta olan Supercharger, Tesla marka araçlar için uygun olarak üretiliyor. JDapter Sub ile Tesla şarj istasyonlarında aracınızı şarj edebilseniz de yüksek hızlı şarj olanağını yalnızca markanın kendi modelleri kullanabiliyor.

Kaynak:otoboom.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi