Batarya geri dönüşüm tesisi kuracak

0

Elektrik motorlu arabaların en kıymetli modülü olan bataryalar ve sonrası her vakit merak konusu olmuştur. Piller, otomotiv sanayisinde etrafa en çok ziyan veren bileşenler ortasında, bu nedenle tesirlerini azaltmanın bir yolunu bulmak çok değerli.

Gerçekten Çin, bataryaların etrafa olan ziyanını ve tesiri azaltmak için MESKEN bileşenlerinin geri dönüştürülmesi ismine yeni teşvik kuralları geliştiriyor. Dünyanın en büyük elektrikli araba pazarı olan Çin’de geçen yıl 1.3 milyondan fazla elektrikli ve hibrit araba satıldı.

Tesla, Şangay’da yer alan fabrikasını batarya geri dönüşüm tesisi eklenmesiyle birlikte genişletecek. Reuters’ın ulaştığı bilgilere nazaran üretim adedinde de artış gerçekleşecek. Firma hususla alakalı bilgi paylaşmasa da araba yapıları ve elektrik motoru kontrolörleri üretebilecek.

Tesla’nın batarya geri dönüşüm tesisinin yapısı bilinmemekle birlikte, öbür üreticiler otomotiv aküleriyle ilgili planları hakkında duyurular yapıyorlar.

Volkswagen Teknik Planlama Lideri Thomas Tiedje, bu yılın başlarında “Hedefimiz, her bir pilimizin yüzde 90’ından fazlasının geri dönüştürüldüğü kendi döngüsel sürecimizi yaratmaktır” dedi. Öbürleri ise araba bataryalarını artık araçlarda kullanılamaz hale geldikten sonra, daha az talep gören aygıtlarda (güneş gücünü depolamak gibi) kullanmak istiyor.

Piller tekrar kullanılmak üzere hammaddelerine indirilebilir. Volkswagen, geri dönüştürülmüş materyaller kullanarak pil paketi başına 1,3 ton CO2 tasarrufu sağlayabileceğini iddia ediyor.

Tesla, geçtiğimiz ay Şanghay’da üretilen 35.000’den fazla Model 3 ve Y’ler sattığında, geri dönüşüm, EV’lerinin çevresel sürdürülebilirliğinde ileriye gerçek değerli bir adım olacak.

Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.