Audi’den yılda 40 ton yağ tasarrufu sağlayacak usul

0 57

CARMEDYA.COM – Mission: Zero ismini verdiği etraf programıyla dünya genelindeki üretim merkezlerinde ekolojik ayak izini azaltmak tarafında kıymetler geliştiren Audi, yeni bir uygulama başlattı.

Üretimde kullanılan metal levhaların pres atölyesinde korozyona karşı korunması hedefiyle gerçekleştirilen yağlama sürecinde Prelube II ismi verilen ikinci jenerasyon bir yağ kullanmaya başladı.

Uygulama, pres atölyesindeki çelik plakaların korozyona karşı korunması ve işlenmesi için gereken yağlayıcı ölçüsünü kıymetli ölçüde azaltmaya yardımcı olacak. 

Fikir çalışanlardan geldi, yıllık 40 ton yağ tasarrufu sağlanacak

Ingolstadt’daki üretim merkezinin pres kısmındaki Audi çalışanlarından ortaya çıkan fikir, Volkswagen Kümesi tarafından da kabul gördü.

Klâsik yağlamada kullanılan Prelube I ismi verilen yağ, çelik sacın her metrekaresine bir gram uygulanıyor. Ancak, Prelube II ile her metrekare için yalnızca 0,7 gram yetiyor. Örneğin, Audi A4’ün çatı destek çerçevesi için, gelenekse yağlamayla 3,9 gram yağ kullanılırken, Prelube II ile bu ölçü 2,7 gram’a düşüyor.

Audi’nin Avrupa ve Meksika’daki üretim merkezlerinde işlenen tüm çelik bileşenlere ilişkin bilgilerle yapılan hesaplamalar, prosedürün, 2018 yılında harcanan yağ ölçüsüne oranla 40 tonluk bir tasarruf sağlama potansiyeli olduğunu ortaya koyuyor.

Birinci üretici Audi, birinci eser Q6 e-tron

Prelube II yağ sınıfının, çelik bobin yağlamasını yeni standart olarak belirleyen birinci üretici olan Audi, bunu birinci olarak Audi Q6 e-tron üretiminde kullanmaya başladı.  Yöntemi, önümüzdeki devirde, hala üretimde olan başka model serilerine de uygulamayı planlayan Audi, her bir bileşen için yeni eseri deneyerek, üretim süreçlerini Prelube II’ye geçirecek. 

Eşit yağlama ve daha düşük tüketim

Çelik üreticileri tarafından uygulanan Prelube esirgeyici sinema, korozyonu önlerken, birebir vakitte düz levhaların pres atölyesinde tek tek modüller halinde şekillendirilmesi sürecinin en âlâ formda gerçekleşmesini de sağlıyor.

Buna karşılık, birinci jenerasyon Prelube yağlar, çelik sac ruloların ortasından sızdığı için pres atölyelerinin depolama alanlarını da kıymetli oranda kirletiyor. Ayrıyeten, yağlamanın ince ve bazen her yüzeye eşit olmayan formda yapılmasından ötürü, çelik panellerin işlenmesi sürecinde meselelere yol açabiliyor. 

Bu üzere meseleleri çözmek gayesiyle geliştirilen Prelube II, Prelube I ile karşılaştırıldığında, öteki bir değerli avantaj daha sunuyor: Gövde boyanmadan evvel kollayıcı yağlamanın yeterlice yıkanması gerekiyor. Çelik bobinler üzerinde daha ince bir yağ katmanı olması, çok daha kolay yıkanabilmesine de imkan sağlıyor. Böylelikle gelecekte, yağ giderme süreçlerinde kullanılan temizleyici, etkin husus ve su ölçüsü azalacağından, çok daha etraf dostu. 

Sürdürülebilir üretime gerçek adım adım – Mission: Zero

Audi, dünya genelindeki tüm üretim merkezlerinde ekolojik ayak izini azaltmak için Mission: Zero ismine verdiği etraf programıyla, tüm tedbirleri üretim ve lojistik alanlarında bir ortaya getiriyor. Odak noktası dekarbonizasyon, su kullanımı, kaynak verimliliği ve biyolojik çeşitlilik olan Mission: Zero’nun temel maksatlarından biri, 2025 yılına kadar tüm Audi merkezlerinin karbon nötr olmasını sağlamak.

Kaynak: Carmedya.com

Kaynak: Haberler.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi