Audi Q3 büsbütün dijitalleşti

0

Audi’nin kompakt SUV’u Q3 Türkiye’de satışa sunuldu. Hayli sportif bir görünüme kavuşan Q3, teknolojik özellikleri, verimli ve yüksek performanslı motorları, birinci sınıf bilgi ve cümbüş sistemleriyle öne çıkıyor. 

Yeni Audi Q3, S line ve Advanced olmak üzere iki farklı donanım ve 35 TFSI motor seçeneğiyle sunuluyor.

Sportif görünüm

Büsbütün yenilenen Audi Q3’ün sekizgen dizaynlı tek çerçeveli ön ızgarası ve büyük hava girişleri araca çok daha sportif görünüm katıyor. Aracın ön dizaynında, kama halinde içeri yanlışsız ilerleyen ve opsiyonel olan Matrix LED teknolojisiyle görüşü kolaylaştıran farlar öne çıkıyor. Ön ve art farların simetrik aydınlatma grafikleri ile yandan görünüm, dış dizaynla istikrar oluşturuyor. Omuz çizgisi çamurlukların üzerinde güçlü atletik bir görünüm yaratırken, birbirleriyle ilişkisini da sağlıyor. Audi’nin quattro DNA’sından ilham alan konturlar, SUV’un daha da geniş görünmesine imkan tanıyor. Kontrast renkli çamurluk kaplamaları, off-road görünümünü de vurguluyor. Arabanın gövdesi yan taraftaki art camı da çevreleyen uzun bir tavan kenarı spoyleri ile tamamlanıyor.

Şoför odaklı ve sportif iç yer

Yatay çizgiler ve üç boyutlu tasarım öğeleri dış yerde olduğu kadar Yeni Q3’ün iç yerinde da tesirini gösteriyor. Premium materyaller, mimari yapı ve yeni işletim konseptiyle eksiksiz bir ahenk oluşturuyor. Parlak siyah cam görünümlü çerçevesi ile MMI dokunmatik bilgi ve cümbüş sistemi temel element olarak göze çarpıyor. Altındaki klima kumandalarıyla birlikte şoföre hakikat 10 derece eğimli bir formda yer alıyor. Konforlu koltuklar sportif bir oturuş konumu sağlarken, buna uygun olarak direksiyon da dik açıyla konumlandırılıyor.

Verimli ve değişken yer konsepti

4.484 milimetre uzunluğa, 1.849 milimetre genişliğe, 1.585 milimetre yüksekliğe sahip ve aks aralığı 77 milimetre uzatılan Yeni Audi Q3’ün tüm boyutları bir evvelki jenerasyona nazaran artmış durumda.

Arabanın art koltukları standart olarak, 150 milimetre ön ve art tarafa hareket ettirilebiliyor. 40:20:40 oranındaki üç taraflı bölünmüş koltuk arkalıkları yedi kademede eğilebiliyor. Art koltukların ve koltuk arkalıklarının konumuna bağlı olarak, bagaj bölmesi kapasitesi 410 ile 1.405 litre yükleme hacmi sağlıyor. Yükleme tabanı üç düzeye kadar ayarlanabiliyor ve art bagajlık, gerek duyulmaması durumunda tabanın altına yerleştirilebiliyor. Ayak hareketi ile açılabilen elektrikli bagaj kapağı da konfor anahtar ile opsiyonel olarak alınabiliyor.

Büsbütün dijitalleşti

İşletim sistemi baştan aşağı yenilenen arabada analog göstergeler de artık yer almıyor. Standart donanımda dahi, şoförün çok fonksiyonlu direksiyonu kullanarak çalıştırdığı 10,25 inç ekran ile dijital bir gösterge paneli yer alıyor. Birinci sınıf donanımına sahip arabada, opsiyonel olarak sunulan MMI navigasyon plus ile birçok ek işlevi bir ortada sunan Audi sanal kokpit bulunuyor. Denetim panelinin ortasında 10,1 inçlik bir dokunmatik ekran da yer alıyor. Sportif bir gösterge de dahil olmak üzere üç farklı görünüme sahip daha büyük Audi sanal kokpit plus ise opsiyonel olarak alınabiliyor. Düz menü yapısı ile sezgisel işletim konsepti, sesli denetim ile tamamlanıyor. Sesli denetim sistemi tabirleri anlıyor, gerektiğinde sorular soruyor, seçenekler sunuyor ve kullanıcıyla ahenk içinde çalışıyor.  İsteğe bağlı olarak, sesle denetim fonksiyonu, karşılık vermek için arabada depolanan bilgilerin yanı sıra buluttaki detaylı bilgilere erişirim sağlayıp kullanıcıya yardımcı oluyor.

Akıllı ilişkili: bilgi-eğlence sistemi

Audi Q3’teki birinci sınıf bilgi-eğlence sistemi, üst segmentlerdeki Audi modelleri üzere birebir teknik işlevleri sunuyor. Navigasyon sistemi, şoförün tercihlerini evvelki seyahatlere nazaran tanıyor ve uygun rota teklifleri oluşturmasına imkan sağlıyor. Yeni Q3’te kablosuz şarj kutusu standart ve Audi akıllı telefon arayüzü opsiyonel donanım sunuluyor. Audi akıllı telefon arayüzü sayesinde akıllı telefonların ekranları kablosuz bir formda bilgi-eğlence sistemine aktarılabiliyor ve kablosuz şarj kutusu ile akıllı telefonlar kablo kullanmadan sürüş boyunca şarj edilebiliyor.

Rahatlık ve güvenlik: Şoför dayanak sistemleri

Kaliteli ve son teknoloji eseri sistemler de Yeni Q3’ün güvenliğine katkı sağlıyor. Bu sistemlerden biri de adaptif sürüş asistanı. Bu asistan arabanın boylamasına ve yanal hareketini denetim ediyor ve arabanın dar şeritlerde ve kısmen kapatılmış yollarda dahi şeritte kalmasını sağlıyor.  Audi Q3 ayrıyeten dört 360 derece kamera sayesinde hareket yapmayı kolaylaştırıyor. Bu kameralar bilgi-eğlence ekranında SUV’nin etrafını gösteriyor. Park asistan sistemi sayesinde ise arabası otomatik olarak park alanlarına girip çıkarabiliyor. Şoförün yalnızca hızlanması, fren yapması ve vites değiştirmesi kâfi oluyor. Şoför, dik bir park alanından yahut dar bir girişten geri dönmek isterse, çapraz trafik dayanağı aktifleşiyor. Bir öbür özellik ise şerit değiştirme asistanı. Sistem, kör noktada bulunan yahut geriden süratle yaklaşan bir araba tespit ederse, ilgili dış aynada bir ikaz LED’i ile kullanıcıyı uyarıyor.

 Düz yolda ve yerde çeviklik

Çekiş nizamı ve süspansiyon Audi Q3, önden çekişli bir adet akaryakıtlı motor seçeneği ile sunuluyor. Bu motor 150 hp güç sunuyor. 35 TFSI motor seçeneği, turboşarjlı dört silindirli direkt püskürtme ünitelerine sahip. Güç, yedi vitesli S tronic şanzıman ile aktarılıyor. 

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.