Araç sahibi olanlar dikkat! Yarın başlıyor

0

PETLAS Pazarlama Müdürü Erkal Özürün, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın kelam konusu düzenlemesine ait AA muhabirine yaptığı açıklamada, lastik etiketlerinin sürüş güvenliği, sürüş konforu ve yakıt tasarrufu açısından kıymetli bilgileri içerdiğini belirterek, uygulamanın, tüketicilerin lastik satın alırken şuurlu seçim yapmalarına yardımcı olacağını söz etti.

Uygulamanın kesin maksadının, kullanıcılara ekonomik ve çevresel verimlilik parametreleri hakkında bilgi vermek olduğunu lisana getiren Özürün, “Yeni düzenlemeyle etiketlerdeki format değişti, etiketleme parametreleri güncellendi, kare (QR) kodla etiketin dijital kopyasına erişim sağlandı.” diye konuştu.

Etiketlerin regülasyona uygun formda lastiğin üzerinde bulunmasından üretici ve ithalatçı firmalar, tüketicilerin görebileceği halde sergilenmesinde de bayilerin sorumluluk taşıdığına dikkati çeken Özürün, ayrıyeten yol ve yolcu güvenliğinde yakıt tasarrufu ve lastik ömrü açısından mevsimine uygun lastik kullanımının değerli olduğunu vurguladı.

Özürün, mevsimine uygun giyinmek üzere araçlarda da mevsimine uygun hazırlıkların yapılmasının büyük değer taşıdığına dikkati çekti.

“Lastik bilgilerine erişim QR kodla sağlanacak”

Yarın yürürlüğe girecek yönetmelik kapsamında binek araç, SUV (C1), hafif ticari (C2), Ağır Vasıta (C3) tipi araçların lastik etiketlerinin görselinde ve lastik etiketinde verilmesi zarurî olan bilgilerde değişiklik yapıldığını lisana getiren Özürün, şu bilgileri paylaştı:

“Yeni uygulamada kış lastikleri için lastiğin kar testinde gerekli performans kriterlerini karşıladığını gösteren ‘3 Tepeli Zirve Kar Tanesi’ (3 Peak Mountain Snowflake / 3PMSF) işareti etiket üzerinde gösterilecek.

3PMSF işareti olmayan lastikler kış lastiği olarak satılamayacak. Daha evvel 7 basamakta gösterilen yakıt verimliliği ve ıslakta yol tutuş ölçekleri, yeni lastik etiketlerinde 5 basamakta gösterilecek formda düzenlendi.

Ses şiddeti ünitesi olarak da tanımlanan desibel bedeliyle gösterilen bu data, lastik etiketlerinde daha evvel dalga sayısıyla gösterilirken, yeni etiket sisteminde A-B-C biçiminde harf ile gösterilecek.”

Yeni lastik etiketlerinin sağ üst köşesinde, lastik bilgilerine ve lastik etiketinin dijital kopyasına erişim sağlayan QR kodun yer alacağını belirten Özürün, “Lastiğin markasının yanı sıra tanımlayıcı tipi, ebat tarifi, yük kapasitesi indeksi ve sürat kategorisi sembolü de etiket üzerinde gösterilecek.” dedi.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.