Araç alacaklar dikkat! Dünyada birinci oldu

0

‘Dünyada Yılın Otomobili’ mükafatı çeşitli kategorilerde dağıtıldı. 2021 Dünyada Yılın Arabası mükafatları iki farklı ayaktan oluşan eleme sonrasında belirli oldu.

Yarışta genel kategori finalinde rakipleri Honda E ve Toyota Yaris’i geride bırakan elektrikli Volkswagen ID.4, Dünyada Yılın Arabası seçildi.

NTV’nin haberine nazaran; Markanın birinci elektrikli SUV’u olacak model, 500 kilometrelik bir menzile sahip olacak. ID.4, Türkiye’de satışa sunulacak birinci tam elektrikli Volkswagen modeli olacak.

E-mobilitede dünya önderi olma gayesine ulaşmak hedefiyle 2024 yılına kadar 33 milyar euro yatırım yapmayı planlayan Volkswagen Kümesi, bu yatırımının 11 milyar euroluk kısmını Volkswagen markasına ayırmış durumda. Marka, 2025 yılında 1,5 milyon elektrikli araç üretmeyi planlıyor.

BÜYÜYEN SEGMENTE ELEKTRİKLİ MODEL

Dünyanın en süratli büyüyen segmenti olan kompakt SUV sınıfındaki model yelpazesine büsbütün elektrikli bir model ekleyen Volkswagen, önümüzdeki periyotta ID.4’ü Avrupa’da, Çin’de ve daha sonra ABD’de pazara sunmayı planlıyor.

ZWİCKAU’DA GELECEK YIL 300 BİN ELEKTRİKLİ ARAÇ ÜRETİLECEK

Zwickau, büyük bir araba üretim tesisinin büsbütün elektrikli model üretimine geçtiği birinci fabrika olarak Volkswagen markasının e-mobilite atağında değerli bir rol oynuyor.

Bu yıl tamamlanacak tüm dönüşüm çalışmaları sonrasında 2021 yılında MEB teknolojisine sahip yaklaşık 300 bin elektrikli aracın Zwickau fabrikasında banttan indirilmesi hedefleniyor.

VOLKSWAGEN’İN BİRİNCİ BÜSBÜTÜN ELEKTRİKLİ SUV’U

ID.4, Volkswagen’in büsbütün elektrikli modelleri için geliştirdiği MEB (modüler elektrik platformu) teknolojisine dayanıyor. 500 kilometrelik menzile sahip (WLTP’ye göre) ID.4, geniş iç hacmi ve ultra çağdaş dış tasarımı ile dikkat çekiyor.

SUV’un, birinci etapta arttan itişli olarak pazara sunulması planlanırken, sonraki periyotta elektrikli dört tekerlekten çekişli versiyonu da pazarda yerini alacak. Yüksek voltajlı batarya, sürüş dinamikleri açısından son derece istikrarlı bir aks yükü dağılımı ve düşük bir tartı merkezi oluşturmak gayesiyle gövdenin altına yerleştirilmiş. Yeni MEB (modüler elektrik platformu) teknolojisine dayanan tüm modeller üzere ID.4 de çok geniş bir iç alana sahip. Sıfır emisyonlu SUV’un keskin sınırlara sahip dijital kokpitinde tüm işlevler dokunmatik yüzeyler ve sezgisel ses denetim teknolojisiyle sağlanıyor. İşte öteki kategoriler ve kazananlar…

Ödül alan ikinci elektrikli model ise Honda E oldu. Retro dizaynıyla dikkat çeken araç ‘Yılın En Güzel Kent Otomobili’ mükafatını kazandı.

Dünyada Yılın En Güzel Lüks Arabası: Mercedes-Benz S-Serisi

Yılın En Düzgün Performans Arabası: Porsche 911

Yılın En Âlâ Dizaynlı Arabası: Land Rover Defender

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.