Araba satışlarında SUV ortayı kapatıyor

0 69

Dünya genelindeki sayılara baktığımızda, artık arabalarda daha çok SUV modellerinin tercih edildiğini görüyoruz. Ülkemizde her ne kadar sedan modelleri yükte olsa da SUV segmentine olan ilgi her geçen gün artıyor.

Asfaltın yanı sıra farklı arazi şartlarında kullanılabilen SUV (Sport Utility Vehicle – Spor Maksatlı Taşıt) otomobiller, sürüş şartları bakımında güçlü bir yelpaze sunuyor.

Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Kümesi (TOGG) tarafından üretilecek elektrikli arabanın birinci piyasaya sürülecek segment modeli olan SUV, Türkiye araba pazarında da tartısı artmaya devam ediyor.

Kelam konusu durum satışlara da yansırken, sedan gövde tipi ile SUV gövde tipi ortasındaki farkın giderek azaldığı görülüyor.

SUV, SEDAN’A YAKLAŞTI

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nden (ODD) derlenen datalara nazaran, Türkiye araba pazarında ocak-nisan devrinde gövde tiplerine nazaran değerlendirildiğinde en çok tercih edilen gövde tipi yüzde 40,9 hisse ve 83 bin 708 satışla yeniden sedan arabalar oldu.

Sedan arabaları, yüzde 34,1 hisse ve 69 bin 819 satışla SUV izledi. Akabinde yüzde 23 hisse ve 47 bin 75 satışla da hatchback (HB) arabalar takip etti.

2020 Ocak-Nisan devriyle kıyaslandığında, sedan arabaların hissesi yüzde 45,3’ten yüzde 40,9’a gerilerken, SUV’un hissesi yüzde 29,7’den yüzde 34,1’e yükseldi.

Türkiye’de 2020 nisan sonu (ocak-nisan dönemi) ile bu yılın birebir devri kıyaslandığında sedan araba satışları yüzde 52, hatchback gövde tipi araba satışları yüzde 80,1 ve SUV satışları da yüzde 93,2 artış gösterdi.

SUV SEGMENTİNİN YIL SONU AMACI YÜZDE 35

Öte yandan yapılan araştırmalara nazaran, dünyada giderek bir trend haline gelen SUV segmentinin 2025 yılında Türkiye otomotiv pazarındaki hissesinin yüzde 35’e yükselmesi bekleniyor.

Kaynak: Ensonhaber

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi