Araba arızalarının başlıca nedeni bozuk yollar

0 64

“ÖN DÜZEN ARIZALARI YAYGIN”… Ülkenin kanayan yarası trafik kazalarının meydana gelmesinde en önemli etkenlerden biri olarak görülen bozuk yollar, araç arızalarının da başlıca nedeni olarak gösteriliyor. Makinistlerden elde edilen bilgilere göre, tamir için kendilerine giden araçların çoğunluğu yollardaki bozuklukların yol açtığı ön düzen arızalarına sahip ve bu arızalar, araç sahiplerine oldukça pahalıya patlıyor. Ülkede bitmek bilmeyen ve kanayan bir yara haline gelen trafik kazalarının başlıca nedenlerinden biri olarak görülen çukur, çökme, çatlak ve diğer deformeler, arabalarda meydana gelen arızaların da başlıca nedeni olarak gösteriliyor. Makinistler de, tamir için kendilerine götürülen araçların çoğunluğunu bozuk yollar nedeniyle ön düzenlerinde arıza meydana gelen araçların oluşturduğunu savunuyor. KIBRIS’a konuşan Oto Tamircileri Birliği Genel Sekreteri Hasan Akanay, Oto Tamircileri Birliği Eski  Başkanı Halil Çoktan, makinist Kemal Gezer ve makinist Kemal Bolat, yollardaki bozuklukların araçların arızalanmasında büyük bir rol oynadığını, arıza şikayetiyle gelen araçlarının çoğunun yollardaki bozukluklar nedeniyle zarar gördüğünü belirterek, bu araçların tamirinin de maliyetli olduğunu ifade etti.

Akanay ve Çoktan, vatandaşların araçlarını koruyabilmesi için bu yollarda sürüş yapmaması gerektiğine de vurgu yaptı. Akanay: Arızaların çoğu yollardaki bozukluklardan kaynaklanıyor Oto Tamircileri Birliği Genel Sekreteri Hasan Akanay, yollardaki bozukluklar, çukurlar ve çökmeler nedeniyle araçların birçok hasar gördüğünü belirterek, makinistlere gelen araçların çoğunluğunun bu hasarlardan muzdarip olduğunu kaydetti. Akanay, özellikle araçların ön düzeneğinin zarar görerek aşındığını dile getirerek, pahalı araçların da ucuz araçların da zarar gördüğünü anlattı.

Yolların etkisiyle zarar gören araçların tamirinin ise maliyetli olduğuna işaret eden Akanay, “Özellikle pahalı araçların yedek parçasını bulmak zor olduğu için bu araçların tamiri de maliyetli oluyor. Ancak ucuz araçları da göz ardı etmemek gerekir. Yollardaki bozukluklardan dolayı arızalanan ucuz araçlar da en aşağı 4 bin TL’lik zarara, yedek parça zararına uğruyor” şeklinde konuştu. Akanay, yolların bu şekilde olması nedeniyle araçların arızalanmasının önüne geçilemeyeceğini vurguladı. Çoktan: Yollardaki bozukluklar araçlara zarar veriyor Oto Tamircileri Birliği Eski Başkanı Halil Çoktan, oto tamircilere gelen araçlarının büyük bir kısmının yollardaki bozukluklardan mağdur olan araçlar olduğunu belirterek, bu araçların özellikle yürüyen aksamlarının darbe alarak hasar gördüğünü kaydetti.

Daha fazla mesaj

Kasisler ve çukurlar nedeniyle çelik jantların kırıldığını dile getiren Çoktan, genelde araçların normal işleyişinde sorun yaşanmadığını ancak yürüyen aksamlarında hasar meydana geldiğini vurguladı. Çoktan, yollarla birlikte parçaların eskisi gibi kaliteli olmadığına dikkat çekerek, araçların zarar görmemesi için tek çarenin bu yollarda sürüş yapmamak olduğunun altını çizdi. Gezer: Araçların arızalanmasında yolların rolü büyük Makinist Kemal Gezer, yollardaki bozukluklardan dolayı araçların ön düzeneğinin hasar aldığını belirterek, araçların tabla burçlarının, rotillerinin, amortisörlerinin ve rot kollarının bozulduğunu kaydetti. Bozuk yolların yol açtığı arızaların tamir maliyetinin ise arabadan arabaya değiştiğini dile getiren Gezer, pahalı arabalarının masraflarının büyük, ucuz arabaların ise küçük olduğunu ifade etti. Gezer, özellikle yeni arabaların yedek parçalarının pahalı olması nedeniyle bu arabaların tamir maliyetlerinin de pahalı olduğunu kaydederek, diğer arabaların masrafının ise kıyasla daha düşük olduğunu dile getirdi. Oğluna ait arabanın da yollardaki bozukluklardan dolayı bozulduğunu ve kendisinin tamir ettiğini ifade eden Gezer, “Arabanın rot kollarını değiştim. Sadece küçük bir parça 160 TL. Onun içerisinde 4 tane var. Araçların hasar görmesinde yolların bozuk olmasının büyük rolü var” şeklinde konuştu.

Bolat: Yolların durumu maliyetli hasarlar bırakıyor Makinist Kemal Bolat, yolların içler acısı durumda olduğunu belirterek, yolların durumundan dolayı araçların ön düzenin bozulduğunu kaydetti. Bolat, amortisörlerin, rot başı ve lastiklerin zarar gördüğünü dile getirerek, “Bu konuyla alakalı olarak usta olmaya gerek yok. Çünkü görünen köy kılavuz istemez. Her taraf delik deşik. Avrupa’dan gelen araçların hiçbirinde sorun yoktur. Avrupa’daki yollar temiz, orada kimse ön düzen tamirini kolay kolay yaptırmaz. Bizim memlekette her sene ön düzen yaptırman lazım” şeklinde konuştu. Yollardan dolayı arızalanan araçların tamirinin maliyetli olduğuna işaret eden Bolat, pandeminin etkisiyle bu maliyetinin daha da arttığını vurguladı.

kaynak:kibrisgazetesi.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi