Almanya’da elektrikli araçlar 178 bin kişiyi işsiz bırakacak

0 86

Son yıllarda birçok marka artık büsbütün elektrikli araçlara yönelirken, akaryakıtlı ve dizel modeller için yolun sonu görünüyor. Lakin bu durum, kimi problemleri da beraberinde getirebilir.

Merkezi Münih’te bulunan İktisat Araştırma Enstitüsü’nün çalışmasına nazaran, Alman otomotiv endüstrisinin içten yanmalı motorları bırakıp, elektrikli araba üretimine geçmesi ülkeye değerliye mal olacak.

178 BİN KİŞİ ETKİLENECEK

Kentlerdeki hareketlilik ve elektrikli arabaya yönelik yapısal değişimden ötürü 2025’e kadar ülkedeki 178 bin kişi işsiz kalabilir.

Çalışmaya nazaran, Almanya’da otomotiv üretiminde çalışan yaklaşık 75 bin kişinin 2025’e kadar emekli olması öngörülüyor. Bu çalışanların yaklaşık 39 bini direkt otomotiv üretiminde istihdam ediliyor.

2030’a kadar 73 bini direkt üretimde olmak üzere otomotiv endüstrisindeki 147 bin kişinin emekli olacağı kestirim ediliyor.

Elektrikli hareketliğe geçişle yaşanan yapısal dönüşümden direkt etkilenen eser kümelerinin kıymeti 2015-2019 periyodunda yüzde 13 düşerek 22 milyar euronun üzerine çıkarken, kelam konusu eser kümelerinde çalışan işçi sayısı da 8 bin azaldı.

İktisat Araştırma Enstitüsü’nün Endüstriyel Tertip ve Yeni Teknolojiler Merkezi Yöneticisi Prof. Dr. Oliver Falck, gelecek yıllarda içten yanmalı motorların üretiminin azalması nedeniyle Alman otomotiv dalında yok olacak işlerin sayısının, bölümden emekli olan çalışan sayısından daha yüksek olacağını söylüyor.

Verilen bilgiye nazaran elektrikli motorlar, petrol ile çalışan motorlara nazaran daha az modül bulunduruyor.

ALMANLARDAN 100 MİLYAR EURODAN FAZLA YATIRIM

Son yıllarda araba sanayisinde çığır açan teknolojilerin Çin ve ABD’den gelmesi Alman kamuoyunda tartışma konusu olurken, Alman üreticiler, bu tartışmalardan sonra elektrikli arabalar için 100 milyar eurodan fazla yatırım yapacaklarını açıkladı.

Kaynak: Ensonhaber

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi