AKP’li vekil dünyanın en süratli Ferrari’sini aldı

0

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Sakarya Milletvekili ve eski Dünya Supersport şampiyonu Kenan Sofuoğlu, yeni bir araç satın aldı. Yurt dışında ortalama fiyatı 680 bin Euro (6 milyon 800 bin lira) olan Ferrari marka aracı Sofuoğlu’nun eşi Julia Looman Sofuoğlu üzerine aldığı öğrenildi.

Lüks araç ‘MA-MZ harf grubuna’ tescil edildi yani konuk araç statüsünde… Sofuoğlu’nun lüks aracına ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ve MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) ödememek için bu formülü izlediği belirtiliyor. Bu sayede milyonlarca lira vergi ödemekten de kurtulan AKP’li Sofuoğlu’ndan satın aldığı 2021 model Ferrari SF90 Stradale aracın Türkiye fiyatı vergiler dahil 16 milyon lira civarında.

Ferrari F90 Stradale’de 4.0 litrelik çift turbolu bir V8 motor ile 3 adet elektrik motoru bulunuyor ve bu motor sistemi toplamda 1000 beygir güç ile 800 Nm tork üretiyor. Aracın 0-100 km/s hızlanma kıymetinin 2.5 saniye, azamî sürat bedelinin ise 340 km/s olduğu da belirtiliyor.

Meclis’e Lamborghini ile gitmişti

1983 yılında Sakarya Akyazı’da dünyaya gelen Kenan Sofuoğlu, 12 Mayıs 2018’de İtalya’daki Imola Pisti’nde düzenlenen Dünya Supersport Şampiyonası’nda etkin sporculuk mesleğini sonlandırdı.

Beş sefer dünya şampiyonu olan ve 24 Haziran 2018 yılında AKP Sakarya Milletvekili seçilen Kenan Sofuoğlu, mazbata almaya Lamborghini Aventador arabası ile TBMM’ye gitmişti. Sofuoğlu’nun aracının ‘misafir araç’ plakalı olması dikkat çekmişti.

Sofuoğlu, lüks arabanın eşi Julia Looman Sofuoğlu üzerine kayıtlı olduğunu açıklamıştı.

Kenan Sofuoğlu’nun, Lamborghini Aventador model arabası, Düzce’de motosiklet satışı yapan arkadaşına ilişkin bir firma tarafından 385 bin euroya satışa çıkarmıştı. İlanda arabanın plakası kapatılırken, ‘Yabancıdan yabancıya’ satışın yapılacağı bildirildi.

YALNIZCA BİR KANUN TEKLİFİNDE İMZASI VAR

AKP Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu’nun Meclis’teki ‘performansı’ ise dikkat çekici… 2018 yılından bu yana TBMM Genel Kurulu’nda kürsüye yalnızca iki kere çıkan Sofuoğlu birinde yemin etmiş tekrar birebir yıl 2019 yılı bütçe görüşmelerinde kelam almıştı. O tarihten bu yana Meclis’te hiç konuşmayan Sofuoğlu’nun bugüne kadar da yalnızca bir tek kanun teklifinde imzası bulunuyor. 30 Haziran 2020’de gündeme gelen Avukatlık Kanunu ile Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nde imzası yer alan Sofuoğlu, hiç genel görüşme önergesinde bulunmadı. Meclis’te yalnızca Ulusal Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda vazife alan Sofuoğlu, orada da tek bir sefer konuştu ve özgeçmişinden bahsetti.

Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.