ABD ve Avrupa’dan sonra artık de İngiltere

0 65

The Times’ın haberine nazaran İngiltere’de sektörel bir hukuk firması bu durumdan 9.6 milyon aracın etkilenebileceğini ve ortalama ödemenin de 12 bin sterlin olabileceğini söylüyor. Üç mal sahibinden biri bu durumu tez eder ve davalar başarılı olursa toplam ödeme 38 milyar sterlin düzeyinde hesaplanıyor.

Leigh Day hukuk firması Volkswagen ve Mercedes’e karşı dava açıyor fakat Audi, Citroen, Jaguar, Land Rover, Nissan, Renault, Peugeot, Porsche, Seat, Skoda ve Vauxhall aleyhindeki argümanları araştırıyor. Öbür firmalar BMW, Fiat, Ford, Jeep, Alfa Romeo, Mitsubishi ve Suzuki’ye karşı harekete geçmeyi düşünüyor. Fakat tüm araba üreticileri argümanları reddediyor.

BU DURUM 2015 YILINDA VOLKSWAGEN İLE BAŞLADI

Tazminat dürtüsü, 2015 yılında Volkswagen’in emisyon testlerinde hile yapmak için arabalarına aldatıcı bir aygıt taktığı tespit edildiğinde başladı. O vakitten beri öteki üreticiler bu skandalın içine hakikat sürüklendi.

Geçen yıl Daimler, ABD hükümetinin, kirlilik testlerini hile yapmak için dizel araçlar tasarladığı argümanlarını çözmek için 1,2 milyar sterlin ödemeyi kabul ederken, Avrupalı ​​yetkililer birtakım motorların yasadışı emisyon düzeyleri ürettiği tezleri üzerine Fiat-Chrysler’in ofislerine baskın düzenledi.

PGMBM’den Tom Goodhead şunları söyledi: “Otomobil üreticileri halkı kitlesel bir biçimde kandırdılar. Araçları yalnızca teknik özelliklere uymayan değil, tıpkı vakitte etrafa ve sıhhatimize ziyan verme riski taşıyan araçlar olarak yanlış pazarlamalarla sattılar. Birtakım arabalar, müsaade verilen kirletici ölçüsünün on katına kadar makus gaz üretiyor. Bu; şoförleri, yolcuları, yoldan geçenleri ve etrafımızdaki havayı soluyan herkesi etkiliyor.” dedi.

Hukuk firmaları, araç sahiplerinin araçlarının tam maliyeti için tazmin edilmesi gerektiğini savunuyor, lakin araç başına 10.000 ila 12.000 sterlin ortasındaki ödemelerin gerçekçi olduğuna inanıyor. Her firma “kazanç yoksa fiyat yok” temeline nazaran ilerliyor, lakin başarılı olursa ödemelerin yaklaşık üçte biri oranında kesinti yapacak.

Your Lawyers tüketici hukuku firmasından Aman Johal, bir milyon şoförün sonunda bir hak argüman edeceğine inanıyor. “Davaları üstlenmek için ağır bir rekabet var ve yalnızca başarılı olacaklarından emin oldukları için reklama çok para harcıyorlar.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi