AB lastik etiketi, tüm bilgileri üzerinde taşıyacak

0 56

1 Mayıs 2021’de yürürlüğe giren yeni AB lastik etiketlerinde, yuvarlanma direnci ve ıslak tabanda frenleme performansı sınıfları yine yapılandırılırken, gürültü performansı artık desibel sayısı ve A, B yahut C harfleriyle belirtiliyor.

Son kullanıcılar, etiketteki QR kodunu taratarak seçtikleri lastik hakkında AB bilgi tabanından da ek bilgilere erişebilecek. Etiket üzerinde yer alan iki başka fotoğraflı yazıda, lastiğin AB tipi onay standartlarına uyumlu olarak, kar tanesi testi olarak da bilinen kar tutuşuna sahip olup olmadığı ya da lastiğin yeni ISO standardı gereği buz tutuşuna sahip çivisiz bir lastik olup olmadığı da gösterilecek. 1 Mayıs 2021’den itibaren AB lastik etiket bilgisi (C3 sınıfı) ağır ticari araç lastiklerinde de uygulanmaya başladı.

Yeni etikette, A’dan C’ye kadar olan sınıflar değişmiyor. Arabalar kullanılan C1 sınıf ve kamyonlarda kullanılan C2 sınıf lastiklerde, yuvarlama direnci ve ıslak tutuşa sahip olmaları nedeniyle daha evvel E sınıfında yer alan lastikler, bugüne dek rastgele bir lastiğin dâhil edilmediği D sınıfına alınacak. Daha evvel F ve G sınıfında bulunan lastikler ise E sınıfı olarak kabul edilecek. Bu sayede etiket daha kolay ve net bir biçimde okunabilecek.

QR KOD İLE TÜM BİLGİLERE ERİŞMEK MÜMKÜN

Kullanıcılar, lastik etiketinin sağ üst köşesinde görünen QR kodunu taratarak lastik hakkında daha fazla bilgi indirebilecek. QR kodu, eser bilgi sayfasını içeren EPREL (Avrupa Güç Etiketi Eser Kaydı) bilgi tabanına irtibat sağlayacak. Bu, seçili lastik için tüm etiket bedellerini, ayrıyeten ilgili modelin üretiminin başlangıç ve bitim tarihini de gösteriyor. Eser bilgi sayfalarının tamamı lastik üreticisi tarafından EPREL bilgi tabanına farklı ayrı girilecek, daha evvel olduğu üzere uygun etiket sınıfını belirleme süreci de üretici tarafından yapılacak.

Yanlışsız tercihle maliyetler ve emisyonlar azaltılabilir

Yeni AB lastik etiketi, tüketicilerin lastik satın alırken bilgiye dayalı tercih yapmalarına imkan tanıyacaktır. Örneğin yakıt verimliliği daha yüksek lastikleri tercih etmek üzere. Bu sayede hem en son tüketiciler hem de ticari opetarörler yakıt maliyet ve emisyondan büyük oranda tasarruf sağlayabilecekler.

Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi