2030’da yollarda 145 milyon elektrikli araç olması bekleniyor

0

Memleketler arası Güç Ajansı (IEA) açıklamasına nazaran elektrikli araç pazarı corona virüsü salgını devrinde toplam pazarın geriye gitmesini engelleyecek ölçüde satışlar yaptı. Toplam pazar yüzde 16 azalma eğilimi gösterirken elektrikli araç satışlarındaki artış yüzde 41 düzeylerinde oldu.

Pazar hissesinin yalnızca yüzde beşinden biraz daha azıyla dünya çapında yaklaşık üç milyon elektrikli araba satıldı.

Avrupa birinci sefer Çin’den dünyanın en büyük elektrikli araba pazarı unvanını 1.4 milyon adet elektrikli araç satılmasıyla aldı. Çin’de ise 1.2 milyon elektrikli araç satışı gerçekleşti. Bu güçlü elektrikli araba satış adetlerinin 2021 yılı içerisinde de devam edeceği kestirim ediliyor.

IEA yaptığı açıklamada şu anki satış trendleriyle birlikte 2030 yılında bugün trafikte olan 11 milyon adet elektrikli araç sayısı 145 milyon adede çıkacak. Lakin, hükümetler iklim değişimindeki olumlu tesirin artırılması için daha sıkı adımlar atarsa bu sayı 230 milyon adede bile ulaşabilir.

IEA Yöneticisi Fatih Birol, “İşi tek başlarına yapamasalar da elektrikli araçlar dünya çapında net sıfır emisyona ulaşmada vazgeçilmez bir role sahip. Mevcut satış eğilimleri çok cüret verici, lakin ortak iklim ve güç amaçlarımız, daha da süratli pazar alımı gerektiriyor. Hükümetler artık pil üretimine, yaygın ve muteber şarj altyapısının geliştirilmesine yatırım yapmak için ekonomik kurtarma paketlerini kullanarak elektrikli araçların benimsenmesini hızlandırmak için gerekli yeri hazırlamalıdır.” açıklamasını yaptı.

Memleketler arası Güç Ajansı araba üreticilerinin bugün sundukları 370 elektrikli modeli 2019 yılındakilere nazaran yüzde 40 daha fazla ve çeşitli olduğunu da belirtti. Bununla birlikte rapor, en elektrikli ulaşım tekniğinin şu anda motosiklet ve moped üzere iki ve üç tekerlekli araçlar olduğunu ve 25 milyondan fazla satıldığını belirtiyor.

Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.