2027’de elektrikli araçlar akaryakıtlı ve dizellerden ucuz olacak

0 60

Son vakitlerde hayli tanınan hale gelen elektrikli arabalar, markaların bu pazara dev yatırımlar yapmasını sağlıyor.

Otomotiv dünyasında elektrikliye geçiş süreci ivme kazansa da elektrikli arabalar hala içten yanmalı motorlu araçlara nazaran epeyce değerli.

BloombergNEF tarafından yayınlanan yeni rapor, elektrikli ve içten yanmalı motora sahip araçlar ortasındaki fiyat farkının ne vakit kapanacağını bizlere söylüyor.

2027’DE ELEKTRİKLİ ARAÇLAR DAHA UCUZ OLACAK

Raporda yer verilen kestirimlere nazaran, elektrikli arabalar Avrupa’da 2027 yılından itibaren akaryakıtlı ve dizel arabalardan daha ucuza üretilebilecek.

Bu sayede elektrikli sedan ve SUV’lar üzere daha büyük araçlar, 2027 yılında içten yanmalı araçlara nazaran daha ucuza satılacak.

Elektrikli araçların maliyetini düşüren en büyük etken ise yeni batarya teknolojileri olacak. Tahminlere nazaran, batarya fiyatlarının 2030 yılında günümüze nazaran yüzde 58 oranında düşmesi bekleniyor.

Birebir vakitte gelecek yıllarda elektrikli araç fabrikalarının artması ve üretim bantlarının genişlemesi de fiyatlarda dengeyi sağlayacak.

Rapora nazaran; sunulan teşvikler, sertleşen emisyon kuralları ve dizel/benzinli araç satışının yasaklanması üzere etkenler, 2035 yılında Avrupa’daki yeni araç satışlarının tamamının elektrikli olmasını sağlayacak.

Kaynak: Ensonhaber

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi